fb
Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Wydarzenia

Data opublikowania: 2020-04-03

Koronawirus. Informacje o działaniach.

W poprzenim Vlogu samorządowym Burmistrz Gminy Mosina mówił o piśmie do Premiera Mateusza Morawieckiego, by rozważył możliwość przełożenia wyborów prezydenckich, o zamkniętym targowisku, o E-targowisku i kolejnych, rządowych obostrzeniach ograniczeń w przemieszczaniu się.

 Chciałbym przekazać Państwu dobrą wiadomość, że mieszkańcy naszej Gminy, mieszkańcy Czapur – mąż i córka pani, która zmarła z powodu koronawirusa, są zdrowi i wrócili do domu. Wyzdrowiała także trzecia osoba, nasza mieszkanka, która zachorowała z powodu koronawirusa.

O piśmie do Premiera
Mając na względzie Francję, gdzie po wyborach doszło do wzmożonej ilości zachorowań na koronawirusa, przygotowałem pismo do pana Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości zorganizowania wyborów prezydencki na dzień inny niż 10 maja.  W piśmie do Premiera wskazałem, że w naszej Gminie wystąpił pierwszy w Wielkopolsce przypadek śmiertelny z powodu koronawirusa, że podejmowaliśmy, jeszcze przed decyzjami rządu, wszelkie działania leżące w naszych kompetencjach, ograniczające przemieszczanie się. Mając na względzie bezpieczeństwo członków komisji, których byłoby ponad 200,  jak również bezpieczeństwo mieszkańców, którzy głosowaliby 10 maja, zwróciłem się do pana Premiera o przełożenie terminu wyborów.

O zamkniętym targowisku
Kierując się z kolei przykładem Hiszpanii, nie otworzę targowiska. W Hiszpanii, 8 marca, miały miejsce manifestacje, które zresztą mimo ostrzeżeń wielu ludzi, były propagowane przez rząd tego kraju. Po tych manifestacjach, po tych marszach, doszło do zwielokrotnienia ilości osób zarażonych koronawirusem.  

Nasze targowisko jest jednym z największych targowisk w okolicy. Wyrażam głębokie obawy, że może stać się tak naprawdę dramat, żeby nie powiedzieć tragedia, po tym, gdyby było otwarte. Targowisko było zamknięte przez 2 tygodnie. Mamy teraz czas przedświąteczny, czyli moglibyśmy mieć zwiększoną ilość kupujących, nad którymi na samym targowisku nikt nie zapanuje. Musielibyśmy ustawić przy co drugim straganie, punkcie sprzedaży kogoś, kto by pilnował porządku. Nawet gdybyśmy upilnowali ilość osób wchodzących, to tak naprawdę w obecnym czasie nie ma możliwości zapanowania nad targowiskiem. Jest też tak, że niektóre osoby, zwłaszcza osoby starsze, przychodzą na targowisko nie tylko po to, żeby zrobić zakupy, tylko żeby spotkać znajomą , znajomego i po prostu porozmawiać. Teraz, jeżeli targowiska nie było przez 2 tygodnie, to tym bardziej i tym chętniej przychodziłyby, zwłaszcza starsze osoby. Nie wezmę odpowiedzialności za to, że mogłoby dojść do zachorowania, nie daj Boże, że zakończyłoby się to śmiercią - nie mógłbym sobie tego wybaczyć.

Uruchomiliśmy e-targowisko, zachęcam do skorzystania. Wiem też, że mieszkańcy Gminy Mosina, którzy sprzedają na targowisku, organizują sprzedaż w miejscach zamieszkania albo w miejscach na gruntach prywatnych. Wiem też, że ludzie się kontaktują się ze sobą, przekazują sobie dane, gdzie konkretne towary są sprzedawane. Proponuję taką samoorganizację.  Mamy zdolność do takich działań, organizujmy się, wymieniajmy informacjami  - gdzie ktoś sprzedaje i co. 

Ja rozumiem, że decyzja o zamknięciu targowiska jest trudna. Konsultowałem ją z radnymi i część radnych była za otwarciem, niektórzy byli przeciw. Targowisko jest miejscem, gdzie może się zebrać teraz ponad 300 osób, bo zgodnie z wytycznymi rządu, na jeden stragan, czy punkt sprzedaży może przypadać 3 kupujących. Na targowisku, zgodnie z tym, co przekazała mi pani Prezes Zakładu Usług Komunalnych Beata Nowak, mamy w tym miejscu 105 rezerwacji punktów sprzedaży, a są też osoby, które sprzedają bez rezerwacji. Teoretycznie zatem mamy ponad 300 osób kupujących na jednym placu, w jednym czasie. Nie wezmę za to odpowiedzialności. Robię wszystko, przed czasem tak jak mówiłem, przed tym, zanim rząd podejmował decyzje, żeby Państwa chronić.

Dla przedsiębiorców
W obecnej trudnej sytuacji, chcemy pomóc przedsiębiorcom. Opublikowaliśmy dla nich ankietę, za pośrednictwem której pytamy o ich potrzeby i problemy w czasie epidemii koronawirusa, co będzie dla nas wskazówką do działań pomocowych i zaproponowania rozwiązań najbardziej adekwatnych do potrzeb. Do teraz mamy zebranych 19 ankiet gorąco proszę o przesyłanie kolejnych.

                                          Ankieta dla przedsiębiorców

O doręczaniu zawiadomień o nowych stawkach za śmieci
Sprawa formy przekazania Państwu pism dotyczących nowych stawek za gospodarowanie odpadami, wszystkich nas męczy. Musimy te pisma przekazać Państwu formalnie. Chcieliśmy to zrobić siłami urzędu,  kiedy pracownicy roznosili dokumenty związane z podatkami. Niestety procedura uchwalania stawek opłat za śmieci przeciągnęła się i nie mogliśmy tego zrobić.  Teraz musimy dostarczyć decyzje o nowych stawkach i nowych numerach kont formalnie, bo formalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, musimy uzyskać potwierdzenie ich odbioru, czyli potwierdzenie wykonania urzędowej czynności.

Nowe obostrzenia
31 marca zapadły kolejne, rządowe obostrzenia w ograniczeniach przemieszczania się. Opublikowaliśmy je także na naszej stronie internetowej.

Komunikat – nowe wytyczne w walce z koronawirusem 

Również 31 marca, Wojewoda Wielkopolski polecił wójtom, burmistrzom i prezydentom miast podporządkowanie działań straży miejskich działaniom Policji w zakresie kontroli nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa związanych ze stanem epidemii koronawirusa. 

Polecenie Wojewody Wielkopolskiego z 31 marca 

Zwracam się do Państwa to, abyśmy wytrzymali – dwa tygodnie, trzy tygodnie, musimy wytrzymać stan taki, w którym się samoograniczamy, w którym nie wychodzimy bez potrzeby na zewnątrz, w którym nie kontaktujemy się bez ważnego powodu z krewnymi, ze znajomymi, idziemy do pracy, wracamy z pracy,  robimy zakupy raz  w tygodniu, nic więcej nie robimy. Jeżeli będziemy robili wszystko, co jest możliwe w tej sytuacji, może nikt więcej nie zachoruje, albo tych zachorowań będzie mało i przejdą lekko. Ale to zależy od nas samych, od tego jak będziemy się pilnowali nawzajem i od tego,  jak o siebie dbali, o nasze zdrowie.

 

Przemysław Mieloch
Burmistrz Gminy Mosina

Pozostałe Wydarzenia
2020-12-04

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

Dziękujemy za Wasze poświęcenie.
Czytaj więcej
2020-12-03

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Dzisiaj 3 grudnia. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.
Czytaj więcej
2020-11-30

Świąteczna zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Skałowie

Zbieramy do 18 grudnia!
Czytaj więcej
2020-11-26

MOSINA | vlog samorządowy odc. 44 - O likwidacji korków w Mosinie

W dzisiejszym vlogu o działaniach jakie są podejmowane w celu zmniejszenia korków na terenie Mosiny.
Czytaj więcej
2020-11-24

Spotkanie w Urzędzie

Od 1 stycznia 2021 r. Gmina Mosina stanie się członkiem Międzygminnego Porozumienia w zakresie gospodarki odpadami.
Czytaj więcej
2020-11-23

Badania geologiczne w gminie Mosina

Od listopada 2020 r do czerwca 2021 r. na terenie gminy Mosina odbędą się prace sejsmiczne.
Czytaj więcej
Więcej wydarzeń
kategorie
dla mieszkańca
najczęściej czytane