Będziemy współpracować z Luboniem

Gmina Mosina zawarła list intencyjny z Miastem Luboń z zamiarem nawiązania współpracy w sprawie przeładunku oraz transportu odpadów komunalnych z terenu gminy Mosina. Stosowny dokument podpisali wspólnie Burmistrz Miasta Lubonia Małgorzata Machalska i Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch podczas spotkania 9 listopada, które odbyło się w miejscu nowobudowanego punktu przeładunkowego w Luboniu.

W zakresie zagospodarowania odpadów Gmina Mosina korzysta obecnie z nowoczesnej instalacji w Jarocinie, uczestnicząc w Porozumieniu Międzygminnym – Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Gwarantuje to możliwie wysoki stopień odzysku odpadów, co z kolei pozwala uniknąć poniesienia kar z tytułu nie spełniania tego wymagania. Funkcjonowanie w ramach Porozumienia umożliwia także odbiór odpadów przez naszą spółkę komunalną. Kolejnym krokiem w kierunku dalszej racjonalizacji systemu gospodarki odpadami, będzie możliwość korzystania z tzw. punktu przeładunkowego.

Punkt tymczasowego magazynowania odpadów, czyli punkt przeładunkowy to miejsce, do którego śmieciarki dowożą zebrane z terenu odpady, ładowane następnie na większe pojazdy i dowożone dalej do instalacji. Obecnie odpady odbierane z terenu gminy Mosina śmieciarki dowożą bezpośrednio do odległego Jarocina oraz w ilości ok. 1/10 (makulatura i plastik) do punktu przeładunkowego w Matuszewie.

Składanie zebranych odpadów z terenu gminy w punkcie przeładunkowym zlokalizowanym w bliższej okolicy, obniży koszty związane z dowożeniem ich przez śmieciarki bezpośrednio do Jarocina. Taka możliwość otworzyła się dla Gminy Mosina wraz z zawarciem listu intencyjnego z Miastem Luboń, na terenie którego powstaje właśnie punkt przeładunkowy. Parametry techniczne tego obiektu pozwolą na przeładunek odpadów komunalnych dostarczonych także przez Gminę Mosina.

Punkt przeładunkowy w Luboniu prowadzić będzie spółka komunalna Miasta Luboń Kom - Lub. Obiekt zajmuje powierzchnię kilku tysięcy metrów kwadratowych. Wyposażony jest w śluzę dezynfekcyjną, boksy na poszczególne frakcje odpadów, przy czym boksy na bioodpady i odpady zmieszane będą posiadać zadaszenie. Całość obiektu zlokalizowana została na utwardzonej szczelnie powierzchni, z której odcieki i wody opadowe odprowadzane będą do zbiorników. Przywożone przez śmieciarki odpady, na bieżąco ładowane będą na większe pojazdy zapewnione przez punkt przeładunkowy i stamtąd pojadą dalej do Jarocina. Codzienny cykl wywozów do instalacji ograniczy do minimum uciążliwości w tym miejscu związane z gromadzeniem odpadów.

W spotkaniu 9 listopada, podczas którego podpisany został list intencyjny, oprócz burmistrzów Miasta Lubonia i Gminy Mosina udział wzięli: Zastępca Burmistrza Miasta Lubonia Michał Popławski, Dyrektor Kom-Lubu Igor Szymkowiak, a także kierownicy merytorycznych referatów obu urzędów – Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM w Mosinie Radosław Łucka oraz Kierownik Wydziału Spraw Komunalnych UM w Luboniu Mateusz Olejniczak.
Uczestnicy spotkania zapoznali się ze szczegółami dotyczącymi przyszłego funkcjonowania lubońskiego punktu przeładunkowego, a także z postępem prac nad jego budową. Zakończenie tej inwestycji przewidywane jest we wrześniu przyszłego roku.

Zadowolenie z perspektywy współpracy z Gminą Mosina w zakresie przeładunku oraz transportu odpadów komunalnych wyraziła Burmistrz Lubonia Małgorzata Machalska. Jak stwierdziła, dzięki tej współpracy Luboń będzie miał zapewniony stały strumień odpadów dla punktu przeładunkowego. Po oddaniu do użytku tego obiektu, dla Gminy Mosina otworzy się z kolei możliwość dostarczania odpadów do pobliskiego Lubonia, co wpłynie na zmniejszenie kosztów odbioru odpadów w naszej Gminie.
– Podejmuję wszelkie działania, żeby koszty związane z funkcjonowaniem naszego systemu gospodarowania odpadami były jak najniższe – mówi Przemysław Mieloch, Burmistrz Gminy Mosina. – Jednym z takich działań jest właśnie dążenie do możliwości korzystania z punktu przeładunkowego w pobliskim Luboniu. Jak wyjaśnia dalej, koszty związane z funkcjonowaniem tego systemu wpływają z kolei na wysokość opłat z tytułu gospodarowania odpadami ponoszonych przez mieszkańców. – Zależy nam, by ta opłata była jak najniższa – dodaje Burmistrz.  

Przemysław Mieloch poinformował również, że przygotował projekt uchwały w sprawie przyszłorocznych stawek, w którym proponuje stawkę 34 zł za odbiór śmieci zbieranych selektywnie. – Dalej jest to stawka niższa, niż w gminach związanych z SELEKT-em, gdzie od początku tego roku mieszkańcy płacą 35 zł od osoby. Nasza stawka, niższa o złotówkę, gdyby została przyjęta przez Radę Miejską, obowiązywałaby dopiero z od początku roku przyszłego –  informuje Burmistrz.

Tekst i fot. Joanna Nowaczyk