Gmina chce wspomóc Czyste Powietrze, Metropolia pójdzie śladem Mosiny

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć osób fizycznych w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

W ramach cyklu spotkań informacyjnych o wdrażanym programie, prowadzonych przez Ministerstwo Środowiska na terenie całego kraju, w październiku minionego roku takie spotkanie odbyło się również w Mosinie. Eksperci Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska przedstawili na nim informacje z zakresu edukacji ekologicznej, skutków wysokiej i niskiej emisji spalin oraz smogu,  a także możliwości uzyskania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”. Obecny na spotkaniu Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch (wówczas zastępca burmistrza) zwrócił się do ekspertów z zapytaniem o możliwość wsparcia przez Gminę Mosina rządowego programu poprzez udział we wkładzie własnym swoich mieszkańców, którego wymagana wysokość może przekraczać możliwości niektórych z nich. Ponieważ obecni na spotkaniu eksperci nie udzieli odpowiedzi, wskazując na brak kompetencji w tej kwestii, Burmistrz przedstawił to zapytanie i zarazem propozycję Gminy Mosina, takiego współudziału w programie Narodowemu Funduszowi Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatecznie Gmina Mosina otrzymała w tej sprawie odpowiedź pozytywną. W skierowanym do Gminie piśmie Agnieszka Koczorowska, p.o. Dyrektora Departamentu Czystego Powietrza i Nowych Projektów NFOŚIGW, poinformowała, że od 1 stycznia tego roku zmieniono zasady Programu Priorytetowego Czyste Powietrze i taka możliwość, współfinansowania programu z innych źródeł, została stworzona, pod warunkiem, że udzielone łącznie wsparcie nie przekroczy 100% kosztów kwalifikowanych.

- Podejmiemy teraz działania w kierunku określenia z WFOŚiGW zasad współudziału Gminy Mosina w programie „Czyste powietrze”. Jeżeli wesprzemy finansowo wkład własny naszych mieszkańców, którzy z powodów ekonomicznych palą w piecach gorszej jakości paliwem, to efekt przewyższy poniesione koszty – mówi Przemysław Mieloch, Burmistrz Gminy Mosina. – 3 lutego przedstawiłem tę naszą inicjatywę na spotkaniu Rady Stowarzyszenia Metropolii Poznań. Dyrektor Biura Rady Metropolii Piotr Wiśniewski zwrócił się do mnie o pismo z odpowiedzią NFOŚiGW. Metropolia chciałaby pójść naszym śladem i wprowadzić współfinansowanie dotacji z rządowego  programu na całym jej terenie.

W ubiegłym roku, na dotacje do wymiany pieców Gmina Mosina przeznaczyła 100 tys. złotych. W tegorocznym budżecie Gminy na ten cel przeznaczono 150 tys. zł.

Więcej o walce z niską emisją do atmosfery w zakładce Smog.

 Joanna Nowaczyk

Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” skierowany jest do osób fizycznych posiadających prawo własności lub będących współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Dofinansowanie można uzyskać zarówno w przypadku istniejącego jednorodzinnego budynku mieszkalnego jak i nowo budowanego. W istniejących budynkach program obejmuje m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła oraz docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.  W budynkach  powstających dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.
Wnioski o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze” należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), właściwym terytorialnie dla miejsca położenia nieruchomości objętej wnioskiem o dofinansowanie do 30 czerwca 2027 r.
Więcej o naborze wniosków – na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska nfosigw.gov.pl