Zebraliśmy ponad 4 tony śmieci!

 W niedzielę 6 września, na terenach granicznych Wielkopolskiego Parku Narodowego odbyła się pierwsza wspólna akcja sprzątania obrzeży lasu przeprowadzona przez Gminę Mosina, Wolontariat WPN i Wielkopolski Park Narodowy. Do akcji zaproszeni zostali również mieszkańcy, którzy nie zawiedli  - razem z wolontariuszami, pracownikami Urzędu Miejskiego i WPN-u, w dużej liczbie wzięli aktywny udział w oczyszczaniu przyrody z zagrażających jej śmieci. W czasie kilkugodzinnego, wspólnego sprzątania zebrano ponad 4 tony zalegających w lesie odpadów!

Była to kolejna akcja sprzątania lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego, jakie zainicjowali  i prowadzą wolontariusze działający od stycznia tego roku jako Wolontariat WPN. Kilka miesięcy temu Gmina Mosina nawiązała z Wolontariatem współpracę, udzielając wsparcia jego działaniom. Teraz  przygotowano i przeprowadzono pierwszą wspólną akcję, współorganizowaną także przez Wielkopolski Park Narodowy – akcję po raz pierwszy otwartą, z udziałem mieszkańców.

Szerzej o podjęciu współpracy przez Gminę z Wolontariatem WPN i o samym Wolontariacie – tutaj: "Wolontarusze oczyszczaja nasz las"

Liczba uczestników niedzielnego sprzątania Wielkopolskiego Parku Narodowego, ze względu na specyfikę przyrodniczą terenu – jego ochronę, musiała być ograniczona. Bardzo szybko jednak limit wolnych miejsc wypełnił się chętnymi do udziału w oczyszczaniu lasu - zgłosiło ponad 20 mieszkańców, nie tylko z naszej Gminy.  Wśród nich były rodziny z dziećmi, była też młodzież. Wspólne sprzątanie poprowadzili logistycznie wolontariusze z Wolontariatu WPN, a udział w nim wzięli także Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch, pracownicy Urzędu Miejskiego w Mosinie oraz Dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego Zbigniew Sołtysiński z zastępcą Rafałem Kurczewskim i pracownikami. Do akcji przyłączył się także osobiście Senator RP Marcin Bosacki.

W ciągu dwuipółgodzinnej akcji sprzątano teren wokół Glinianek od drogi wojewódzkiej 430 wzdłuż drogi do zbiorników na Pożegowie, ul. Spacerową. W efekcie cała około 50-osobowa grupa uczestników zebrała w worki 4 tony 380 kilogramów śmieci, które następnego dnia odebrała Gmina Mosina. 

Na uczestników wspólnego, solidarnego sprzątania czekały upominki od Gminy Mosina i Wielkopolskiego Parku Narodowego, a także – ognisko z pieczoną kiełbaską na stacji turystycznej Osowa Góra.

Sprzątanie śmieci w środowisku przyrodniczym, w lesie, przypomina trochę grzybobranie. Jednak o ile grzyby to element naturalny środowiska i pożądany przez grzybiarzy, to zagrażające przyrodzie śmieci pożądane już nie są. Dlatego trzeba z nimi walczyć! Apelujemy zatem do tych, którzy tego nie rozumieją i zakłócają naturę pozbywając się nielegalnie odpadów, o zaprzestanie takiego procederu. Zachęcamy także wszystkich mieszkańców do włączenia się walkę ze śmieciami. Jak powiedział jeden z przedstawicieli Wolontariatu WPN podczas niedzielnej akcji, sprzątanie lasu ma tylko jedną przewagę nad grzybobraniem – śmieci można sprzątać cały rok.

Wspólne akcje oczyszczania środowiska naturalnego ze śmieci, Wolontariatu WPN, Gminy Mosina i Wielkopolskiego Parku Narodowego będą kontynuowane. Będziemy o nich informować w gminnych mediach, na stronie mosina.pl, FB Gminy Mosina, a także Wolontariatu WPN oraz na jego stronie wolontariatwpn.blogspot.com. Już teraz zachęcamy do udziału!

 uczestniczka akcji
Joanna Nowaczyk

Fot. J. Nowaczyk, J. Modrzyński, Wolontariat WPN

 

O wspólnej akcji jej organizatorzy:

 

Z lewej: Zbigniew Sołtysiński, Piotr Rubisz, Przemysław Mieloch

 

Niedzielna akcja udowodniła, że wszyscy mamy realny wpływ na stan środowiska naturalnego. W lesie tuż za domem, w gminie czy mieście. My – mieszkańcy okolic Wielkopolskiego Parku Narodowego, jesteśmy szczególnie zobowiązani do dbałości o przyrodę i pokazaliśmy, że to rozumiemy. Kwestią istotną dla skutecznego działania jest współpraca lokalnej władzy z mieszkańcami i ruchami społecznymi, takimi jak Wolontariat WPN. W Mosinie tak właśnie się dzieje! Dziękuję mieszkańcom gminy i gmin ościennych, którzy uczestniczyli w akcji, wolontariuszom oraz pracownikom UM w Mosinie za ogromny wkład w jej zorganizowanie i bezpośrednie w niej uczestnictwo. Do zobaczenia w czasie kolejnych, wspólnych działań na rzecz środowiska naturalnego!

Piotr Rubisz
Koordynator Wolontariatu WPN

 

Wspólna akcja oczyszczania terenów granicznych Wielkopolskiego Parku Narodowego pokazała, że razem możemy więcej. Bardzo cieszę się z naszej współpracy z Wolontariatem WPN i Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Ponad 4 tony zebranych odpadów to jej realny efekt.  Sprzątaliśmy śmieci w jednym tylko rejonie co wskazuje, że jeszcze dużo w tym zakresie jest do zrobienia. Wiele miejsc zostało już oczyszczonych przez samych wolontariuszy, za co my, lokalna społeczność, jesteśmy im wdzięczni. Teraz mieliśmy okazję wesprzeć także czynnie ich działania. Co niezmiernie cieszy, do naszej akcji włączyło się wielu mieszkańców. Dziękuję za Państwa zaangażowanie na rzecz czystego środowiska, dziękuję wszystkim uczestnikom wspólnej akcji.

Przemysław Mieloch
Burmistrz Gminy Mosina     

 

Sprzątanie terenów granicznych Wielkopolskiego Parku Narodowego w niedzielę 6 września, odbyło się dzięki współpracy z wyjątkowymi wolontariuszami z WPN oraz zaangażowaniu Gminy Mosina z okolicznymi mieszkańcami. Wizerunek Gmin położonych w granicach WPN jest bardzo ważny, gdyż przeplata się z wizerunkiem Parku. Jedni systematycznie poświęcają swój czas i oczyszczają tereny przyrodnicze w Parku, drudzy natomiast, niestety systematycznie je zaśmiecają. Wydarzenia tego typu przyczyniają się do poprawy świadomości człowieka na tematy związane z ochroną środowiska naturalnego.
Dziękujemy pięknie za zaangażowanie wszystkich osób w przeprowadzeniu akcji sprzątania terenów granicznych WPN a także niestrudzonym uczestnikom, biorącym dobrowolny udział w tym wydarzeniu.  Wierzymy, że podobne inicjatywy oraz edukacja w szkołach, uświadamianie, dbałość o dziedzictwo przyrodnicze w Wielkopolskim Parku Narodowym – perłę Wielkopolski, przyniosą zadawalające wyniki.

Zbigniew Sołtysiński
Dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego