fb
Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Wydarzenia

Data opublikowania: 2019-05-05

Świętowaliśmy rocznicę Majowej Konstytucji

W piątek uczciliśmy w Mosinie 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym samym czasie, na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch uczestniczył w uroczystościach Święta Narodowego Trzeciego Maja w Warszawie.

 

W 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w Mosinie w uroczystości z tej okazji udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele mosińskich samorządowców, instytucji, stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańców.  

Tradycyjnie, przed Pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbyła się manifestacja patriotyczna z udziałem Oddziału Reprezentacyjnego Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich.  Delegacje złożyły pod pomnikiem Naczelnika Kościuszki symboliczne wiązanki kwiatów, a do zebranych przemówił Zastępca Burmistrza Gminy Mosina Tomasz Łukowiak. Po uroczystym przemarszu uczestników uroczystości, poprowadzonym przez Mosińską Orkiestrę Dętej do kościoła pw. św. Mikołaja w Mosinie, odprawiona została tu msza św. w intencji Ojczyzny.

W tym samym dniu – dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch wziął udział w uroczystościach rocznicowych w Warszawie, na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
W Warszawie  Burmistrz uczestniczył w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny, z udziałem pary prezydenckiej i najwyższych władz państwowych, odprawionej w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Przemysław Mieloch był również gościem uroczystości na Placu Zamkowym i Zamku Królewskim w Warszawie, a także defilady wojskowej  „Silni w sojuszach”, zorganizowanej z okazji Święta Narodowego 3 Maja, 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy wstąpienia do Unii Europejskiej.

Relacja z uroczystości w Warszawie na Placu Zamkowym na stronie Prezydent.pl

Ustawa Rządowa przyjęta przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r., pierwsza w Europie, a druga na świecie nowoczesna, spisana konstytucja, wprowadzała Polskę do grona państw oświeconych. Uchwalone zmiany ustrojowe nie zdążyły jednak zakorzenić się w polskim systemie politycznym. Przekreśliła je Targowica i wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczpospolitej. Konstytucja 3 Maja była jednak wielkim osiągnięciem polskiego narodu pragnącego zachować niezależność państwową i na zawsze zmieniła oblicze Rzeczypospolitej.
W czasie rozbiorów Konstytucja była symbolem dążeń do odzyskania niepodległości. W tamtym czasie dla wielu Polaków rocznica jej uchwalenia było okazją do manifestowania patriotyzmu. W II Rzeczypospolitej, stała się oficjalnie narodowym świętem. O majowej Konstytucji pamiętali Polacy w mrocznych latach okupacji, nie rezygnując z walki o wolność Ojczyzny. Po wojnie ostatni raz obchodzono to święto w 1946 roku. Przywrócono je oficjalnie dopiero w roku 1990.

J. Nowaczyk

Fot.  Przemysław Mieloch, Dariusz Madej.

 

 

Pozostałe Wydarzenia
2020-05-27

30 lat samorządu terytorialnego

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z pierwszym Burmistrzem Miasta i Gminy Mosina, Bogdanem Robakowskim.
Czytaj więcej
2020-05-27

Nowe funkcjonalności portalu budżetowego Gminy Mosina

Dzięki wprowadzonym na stronie zmianom budżet naszej gminy jest jeszcze bardziej przejrzysty i dostępny dla każdego mieszkańca.
Czytaj więcej
2020-05-22

MOSINA | vlog samorządowy odc. 28

W dzisiejszym odcinku między innymi o kampanii #żyjzdrowo, pomocy dla przedsiębiorców i ofercie GCI.
Czytaj więcej
2020-05-22

Rusza kampania "Żyj zdrowo"

Gmina Mosina przystępuje do kampanii informacyjno-edukacyjnych, których celem jest m.in. promocja zdrowego trybu życia.
Czytaj więcej
2020-05-21

Ogólnopolski sukces naszych uczniów

Informujemy o sukcesie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie oraz Zespołu Szkół w Krośnie.
Czytaj więcej
2020-05-20

Za akt stanu cywilnego zapłacisz online

Ruszyła usługa płatności online za akty stanu cywilnego dostępna dla klientów Urzędu Stanu Cywilnego w Mosinie.
Czytaj więcej
Więcej wydarzeń
kategorie
dla mieszkańca
najczęściej czytane