fb
Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Wydarzenia

Data opublikowania: 2021-02-10

Zainwestuj w rozwój Gminy Mosina. Zostaw swój podatek tu, gdzie mieszkasz

Zbliża się okres rozliczeń podatkowych. Podatek PIT to dla samorządu lokalnego ogromna część dochodów, która ma wpływ na nasze otoczenie, dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy płacili podatki według faktycznego miejsca zamieszkania. Dochody Mosiny to ponad 193 mln zł. Na tę kwotę składa się właśnie część podatku dochodowego od osób fizycznych, jak również dotacje, subwencje, wpływy z podatków i opłat lokalnych.

Urząd Miejski w Mosinie w ramach kampanii „Zainwestuj w rozwój Gminy Mosina!” przygotował nowoczesne narzędzie, które w sposób jasny i czytelny prezentuje budżet naszej gminy poprzez stronę https://mosina.budzetyjst.pl/. Dostępny jest tam również specjalny kalkulator, z którego mogą skorzystać mieszkańcy. Podając swoje miesięczne wynagrodzenie brutto w zł, kalkulator obliczy, jaką część naszego podatku gmina wyda miesięcznie na poszczególne zadania.

Zapraszamy do przeglądania budżetu, który w jasny i czytelny sposób prezentuje najważniejsze obszary rozwoju i oczywiście zachęcamy do płacenia podatków w Mosinie.

(po kliknięciu w obrazek strona otworzy się automatycznie)

Poniżej najważniejsze informacje o tym, jak przekazać podatek Gminie Mosina.

Określony procent podatku PIT trafia do samorządów

Co roku do każdej gminy trafia określony procent podatku dochodowego. Pieniądze te przeznaczane są między innymi na finansowanie szkół i przedszkoli oraz inwestycje w kanalizację, drogi i chodniki. Jakość i liczba nowych inwestycji  uzależniona jest także od udziału w podatku dochodowym, który stanowi jedno ze źródeł ich finansowania.

Meldunek a miejsce zamieszkania

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym według faktycznego miejsca zamieszkania podatników, a dokładnie – według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu grudnia. Jeśli nie jesteś zameldowany w Gminie Mosina, ale mieszkasz na jej terenie, możesz swój podatek przekazać Gminie Mosina wskazując ją w rozliczeniu PIT.

WAŻNE: Meldunek jest dla gminy bardzo istotny. Pozwala na oszacowanie dokładnej liczby mieszkańców, a tym samym ich potrzeb, planowanie obwodów szkolnych, przeprowadzanie wyborów, czy też pomaga uzyskać dodatkowe punkty przy rekrutacji dziecka do przedszkola i szkoły.

Wystarczy informacja w deklaracji PIT

Jak przekazać podatek? Wystarczy poinformować Urząd Skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania, gdzie jest faktyczne miejsce zamieszkania podatnika. Można to zrobić albo w rocznym zeznaniu podatkowym PIT albo na formularzu ZAP-3 (składają go tylko osoby nieprowadzące działalności gospodarczej), natomiast przedsiębiorcy informują o wszelkich zmianach za pomocą formularza CEIDG-1.

Mosińska Karta Mieszkańca /MKM/

MKM to element polityki promocyjnej i społecznej gminy, mający na celu wprowadzenie systemu zniżek dla mieszkańców, którzy są zameldowani na pobyt stały lub rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych ze wskazaniem Gminy Mosina jako miejsca swojego zamieszkania. Więcej o Mosińskiej Karcie Mieszkańca TUTAJ.

Pamiętajmy więc, aby zaktualizować dane o miejscu swojego faktycznego zamieszkania, a zapłacony podatek PIT wróci do nas w postaci np. inwestycji, oświaty, transportu czy kultury i sportu!

Zainwestuj w rozwój Gminy Mosina. Zostaw swój podatek tu, gdzie mieszkasz

Pozostałe Wydarzenia
2021-02-25

Przedłużenie zasad bezpieczeństwa do 14 marca

Od 27 lutego dozwolone będą tylko maseczki. Zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp.
Czytaj więcej
2021-02-24

ZmieniaMY krajobraz

Gmina Mosina w 2021 roku, rozpoczyna intensywne prace nad opracowaniem własnej uchwały krajobrazowej.
Czytaj więcej
2021-02-23

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca Burmistrz Gminy Mosina wraz z Przewodnicząca Rady Miejskiej w imieniu społeczeństwa złożą wiązanki na miejscu pamięci.
Czytaj więcej
2021-02-23

Początek rekrutacji do przedszkoli i „zerówek”

Od 23 lutego w naszej gminie rozpoczynamy nabór do przedszkoli. Nabór będzie się odbywał poprzez Internet.
Czytaj więcej
2021-02-16

XV Targi Edukacji i Pracy

Zapraszamy na wirtualne XV Targi Edukacji i Pracy w Mosinie . Zgłoszenia Wystawców do 19 lutego br.
Czytaj więcej
2021-02-15

Narciarska niedziela w Mosinie

Zima nie odpuściła i doczekaliśmy się fantastycznej, narciarskiej niedzieli w Mosinie!
Czytaj więcej
Więcej wydarzeń
kategorie
dla mieszkańca
najczęściej czytane