Dotacje na wymianę pieców – nabór wniosków
Aktualizacja: 2021-05-19
Dokumenty do pobrania:
JAK UZYSKAĆ WSPARCIE FINANSOWE GMINY NA WYMIANĘ STAREGO KOTŁA/PIECA?
Stan powietrza budzi coraz większe zainteresowanie mieszkańców, a źródłem niezadowolenia pozostaje jego nadmierne zanieczyszczenie generowane przez tzw. niską emisję, w szczególności ze źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych. Dlatego też informujemy o możliwości uzyskania dotacji z budżetu gminy Mosina na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie wymiany tzw. kopciuchów na nowoczesne urządzenia spełniające obecne wymagania emisyjności.
Dotacje celowe z budżetu gminy Mosina od ubiegłego roku udzielane są na dofinansowanie kosztów inwestycji realizowanych na terenie gminy, polegających na:
1) likwidacji kotłów/pieców węglowych i ich zastąpieniu:
- pompą ciepła;
- kotłem gazowym;
- kotłem lub piecem elektrycznym;
- kotłem na paliwo stałe, z automatycznym podajnikiem paliwa, za wyjątkiem zgazowujących paliwo, bez dodatkowego rusztu, 5 klasy lub wyższej według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5, spełniającym wymagania tzw. ekoprojektu,
2) montażu w systemie grzewczym kolektorów słonecznych dla potrzeb wytwarzania ciepłej wody użytkowej.
W zależności od rodzaju przedsięwzięcia wysokość dotacji może wynieść:
- w przypadku instalowania pomp ciepła, kotłów gazowych i elektrycznych maksymalnie 80 % udokumentowanych kosztów, lecz nie więcej niż 5.000,00 zł;
- w przypadku instalowania kotłów stałopalnych 5 klasy maksymalnie 80% udokumentowanych kosztów, lecz nie więcej niż 4.000,00 zł;
- w przypadku instalowania kolektorów solaranych dla cwu maksymalnie 80% udokumentowanych kosztów, lecz nie więcej niż 3.000,00 zł.
Wysokość udzielonej dotacji, zasady oraz tryb postępowania i sposób rozliczania dotacji zostały ustalone przez Radę Miejską w Mosinie w uchwale
http://edziennik.poznan.uw.gov.pl/WDU_P/2020/5879/akt.pdf oraz jej zmianie http://edziennik.poznan.uw.gov.pl/WDU_P/2020/9713/akt.pdf
PROCEDURA UDZIELANIA DOTACJI Z GMINY
Wnioski o udzielenie dotacji można składać przez cały rok w Urzędzie Miejskim w Mosinie zarówno tradycyjną drogą w wersji papierowej, jak i drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP. Wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania się środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy.
Wnioski należy składać przed realizacją inwestycji, w szczególności przed dokonaniem zakupu i montażem dotowanych urządzeń, a także przed likwidacją (demontażem) dotychczasowych kotłów/pieców węglowych. Przedsięwzięcia zrealizowane i sfinansowane przed złożeniem wniosku nie są dofinansowywane.
Do wniosku należy obligatoryjnie dołączyć wymagane załączniki wymienione
w formularzu wniosku, w tym m.in. dokumentację fotograficzną urządzenia (kotła/pieca), który podlegać będzie wymianie, pozwolenia na budowę wewnętrznej instalacji gazowej (w przypadku montażu kotłów gazowych), zgody właściciela budynku/lokalu (dotyczy najemców) lub współwłaścicieli na realizację inwestycji.
W przypadku przedsiębiorców i rolników, jeśli budynek
i lokal, gdzie jest realizowana inwestycja, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności, należy dołączyć również dokumenty i informacje, których zakres określony został w art. 37 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu
w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 708) oraz
w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53, poz. 311, z 2013 r. poz. 276 i z 2014 r. poz. 1543) lub w rozporządzeniu Rady Ministrów
z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się
o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. z 2010 r. Nr 121, poz. 810).
Jeśli wniosek jest w całości poprawnie wypełniony i dołączono do niego wszystkie wymagane załączniki nastąpi podpisanie umowy o udzieleniu dofinansowania pomiędzy gminą i wnioskodawcą (w ciągu 21 dni od daty złożenia kompletnego wniosku). Jeśli wniosek jest niekompletny wnioskodawca będzie wzywany do jego uzupełnienia/korekty.
Po podpisaniu umowy z gminą beneficjent realizuje inwestycję i po jej wykonaniu występuje do gminy o wypłatę dotacji. W tym celu wypełnia formularz przekazany mu
w momencie podpisania umowy oraz dołącza do niego wymagane dokumenty (oryginały i kopie), a w szczególności:
- dokument potwierdzający złomowanie starego kotła (nie dotyczy piecy kaflowych),
- opinię kominiarską potwierdzającą prawidłowość podłączenia nowego urządzenia do przewodów spalinowych (nie dotyczy instalowania pomp ciepła),
- protokół odbioru wykonanej inwestycji podpisany przez wykonawcę i beneficjenta,
- protokół z próby szczelności (dotyczy instalacji gazowych),
- oświadczenie dotyczące finansowania inwestycji z innych środków publicznych,
- faktury, rachunki za koszty inwestycji poniesione po dacie podpisania umowy
z gminą, - dowody zapłaty za poniesione koszty, o ile zapłata już nastąpiła,
- fotografie nowo zainstalowanego źródła ciepła (w przestrzeni pomieszczenia oraz tabliczki znamionowej).
Po sprawdzeniu prawidłowości i kompletności wniosku o wypłatę dotacji nastąpi jej wypłata przelewem na rachunek bankowy beneficjenta. W przypadku stwierdzenia błędów i braków w wniosku o wypłatę dotacji beneficjent zostanie wezwany do ich usunięcia/uzupełnienia w wyznaczonym terminie. Jeśli tego nie uczyni nastąpi odmowa wypłaty dotacji.
Dodatkowych informacji udziela Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa pod numerami telefonu 61 10-18-247 lub 61 10-18-245.
Aktualizacja: 2020-07-30
Od 30 lipca br. na podstawie Uchwały nr XXX/239/20 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 9 lipca 2020 r. nabór wniosków o dotację na wymianę pieców węglowych na proekologiczne systemy grzewcze z budżetu Gminy Mosina zostaje wznowiony.
Wnioski można składać w trybie ciągłym, przez cały rok.
Dokumenty do pobrania:
- wzór nowego wniosku
- wzór nowego wniosku (PDF)
- wzór oświadczenia współwłaściciela
- uchwała w sprawie dotacji
Aktualizacja: 2020-07-10
Komunikat w sprawie dotacji do wymiany pieców
Informujemy mieszkańców, że na sesji Rady Miejskiej w Mosinie 9 lipca br., Rada podjęła nową uchwałę w sprawie udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, na podstawie której Gmina Mosina udzielać będzie dofinansowania do wymiany starych kotłów w roku 2020.
Poprzednia uchwała Rady Miejskiej w Mosinie w tej sprawie – uchwała nr XXVIII/215/20 z dnia 28 maja 2020 r., została unieważniona przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, co poskutkowało wstrzymaniem przyjmowania wniosków o dofinansowanie. Wstrzymane zostało również procedowanie dotychczas złożonych wniosków.
Nowa uchwała, podjęta przez Radę na wczorajszej sesji, została zmieniona w zakresie zakwestionowanym przez RIO. O pomoc finansową Gminy na wymianę starych pieców i kotłów, będzie się można zacząć ubiegać ponownie po przejściu przez uchwałę procedury formalno-prawnej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim i Regionalnej Izbie Obrachunkowej.
Informujemy także, że wnioski złożone na podstawie poprzedniej uchwały, w okresie od 19 czerwca br. do czasu wstrzymania ich przyjmowania, będą rozpatrywane w pierwszej kolejności, po spełnieniu następujących warunków: złożeniu przez wnioskodawcę oświadczenia o aktualności danych we wniosku i po uzupełnieniu braków, celem spełnienia wymagań określonych w obowiązującej uchwale z dnia 9 lipca br.
O terminie wznowienia przyjmowania wniosków poinformujemy niezwłocznie na stronie mosina.pl i za pośrednictwem FB Gminy Mosina.
J. Nowaczyk
Od 19 czerwca br. można składać wnioski o dotację na wymianę pieców węglowych na proekologiczne systemy grzewcze z budżetu Gminy Mosina. Wnioski można składać w trybie ciągłym, przez cały rok. Wypłata dotacji następować będzie po zrealizowaniu inwestycji przez beneficjenta, do wyczerpania środków przewidzianych na ten cel w budżecie Gminy Mosina. W 2020 roku na realizację zadania Gmina Mosina przeznaczyła 200 000,00 zł. Po wyczerpaniu środków z danego roku wypłata nastąpi do 31 stycznia roku następnego.
Warunkiem uzyskania dofinansowania będzie potwierdzona likwidacja (utylizacja/złomowanie) starego źródła energii cieplnej, z wyjątkami odnoszącymi się do zabytkowych pieców kaflowych i kominków bez płaszcza wodnego.
Dofinansowywane będą jedynie nowe i nieużywane urządzenia i materiały, w przypadku kotłów grzewczych na paliwa stałe spełniających warunki 5 klasy emisyjności wg polskiej normy i tzw. ekoprojektu.
28 maja 2020 r. Rada Miejska w Mosinie podjęła uchwałę w sprawie określania zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Gminy Mosina na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, polegających na trwałej likwidacji ogrzewania węglowego i zastąpienie go proekologicznymi systemami grzewczymi. Podstawowym celem dotacji jest wspieranie procesu eliminowania z użytkowania starych urządzeń grzewczych służących ogrzewaniu budynków i lokali mieszkalnych oraz wytwarzaniu ciepłej wody użytkowej, niespełniających obecnych norm emisji zanieczyszczeń. Działania takie służyć będą ograniczaniu tzw. niskiej emisji, a więc poprawie stanu powietrza, a w konsekwencji podnoszeniu standardu i jakości środowiska i życia mieszkańców. Stąd też uchwała przewiduje dofinansowywanie wymiany źródeł ciepła dla potrzeb ogrzewania pomieszczeń, jak i wytwarzania ciepłej wody użytkowej.
Uchwała wprowadza możliwość dofinansowania instalowania kolektorów solarnych do celów podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Uchwała przewiduje możliwość dofinansowywania przedsięwzięć w lokalach i budynkach mieszkalnych z wyłączeniem budynków wielorodzinnych obsługiwanych przez jedno większe źródło ciepła. Uchwała nie przewiduje konieczności zastosowania kotłów gazowych w przypadkach możliwości dostępu nieruchomości do sieci gazowej.
W odniesieniu do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, w tym w rolnictwie lub rybołówstwie dofinansowanie nie będzie stanowić pomocy publicznej, lecz tzw. pomoc de minimis.
Kosztami kwalifikowanymi przy rozliczeniach będą koszty poniesione po dacie zawarcia umowy i niesfinansowane z innych źródeł publicznych. Nie będą finansowane koszty opracowania dokumentacji przedsięwzięć. Wysokość dofinansowania będzie zróżnicowana tj. wyższa w przypadku źródeł ciepła na gaz, prąd czy pomp ciepła, niższa dla kotłów na paliwa stałe. Zasadę powyższą przyjęto z uwagi, że źródła na paliwa stałe spełniające wskazane normy i tak powodują znacząco wyższą emisję zanieczyszczeń do atmosfery niż pozostałe źródła ciepła, stąd efekt ekologiczny przy ich zastosowaniu jest zdecydowanie niższy. Zróżnicowanie wysokości dofinansowania ma być zachętą do stosowania źródeł o najniższej emisyjności.
Stąd też maksymalna wysokość dofinansowania w przypadku kotłów gazowych, elektrycznych czy pomp ciepła wyniesie max. 5 tys. zł. W przypadku kotłów na paliwa stałe max. 4 tys. zł, a w przypadku instalowania kolektorów solarnych do podgrzewania wody max. 3 tys. zł.
Nowością w uchwale jest również wprowadzona możliwość składania wniosków drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP, co powinno ułatwić przynajmniej części wnioskodawców aplikowanie o dofinansowanie, bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie.
Aktualna uchwała przewiduje również dla wniosków złożonych i niedofinansowanych z braku środków w roku poprzednim ich rozpatrzenie w pierwszej kolejności, przy zachowaniu dwóch warunków tj. potwierdzenia aktualności złożonego wniosku, uzupełnienia ewentualnych braków celem spełnienia wymagań niniejszej uchwały.
Wzór wniosku o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Mosina na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej zamieszczony został pod artykułem.
- Wzór wniosku o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Mosina na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
- Wzór oświadczenia współwłaściciela
- Uchwała NR XXVIII/215/20 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 28 maja 2020 r. w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej.