Czytanie starych snów

Wystawa malarstwa Adama Gillerta to kolejna prezentacja w Galerii Miejskiej w Mosinie, w szczególnym dla niej jubileuszowym roku 25-lecia istnienia. W sobotę 10 lutego odbył się wernisaż tej interesującej ekspozycji prezentującej twórczość malarza młodego pokolenia.

Adam Gillert, utalentowany młody twórca jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który ukończył dyplomami: na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej oraz na Wydziale Malarstwa. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Malarstwa i od półtora roku asystentem prof. Jacka Strzeleckiego w I Pracowni Rysunku UAP. Artysta brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, a jego prace zostały docenione w kilku przeglądach artystycznych. W 2014 roku otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie malarskim „Nowy obraz – nowe spojrzenie”, a dwa lata później znalazł się w gronie laureatów II Międzynarodowego Konkursu Malarskiego Fundacji Trzy Mosty. Sukces ten powtórzył i w tym roku, w III edycji konkursu, o czym dowiedział się na chwilę przed wernisażem w Mosinie. Wspólnie z Dorotą Strzelecką – kierownikiem artystycznym Galerii oraz samym artystą, wystawę otwierał prof. Marek Przybył – promotor malarskiego dyplomu Adama Gillerta oraz prorektor UAP prof. Marek Jakuszewski.

W swojej twórczości Adam Gillert sięga po tusz, węgiel, ołówek i akryle. Wykonane tymi technikami prace znalazły się między innymi na ekspozycji w mosińskiej Galerii. Jednak największą fascynacją artysty pozostaje malarstwo olejne i to ono zdominowało tę wystawę. Zaprezentowane prace, jak wyjaśnia malarz, powstały w latach 2014 – 2016. – Prawidła odzwierciedlone w obrazach sięgają u źródeł trwającej inspiracji dziełami Ericha Fromma – tłumaczy Adam Gillert. Jak twierdził ten niemiecki filozof i psychoanalityk, „śnimy symbole i mity przypominające te, które ludzie sprzed tysięcy lat traktowali jako część jawy”, a które zdaniem Fromma stanowią wspólny język całej ludzkości. Stąd zapewne oglądanie prac Gillerta jest jak „Czytanie starych snów” i taki właśnie tytuł nadał artysta całej wystawie.

W swoich obrazach przedstawia świat rzeczywisty, lecz jakby wyśniony, uniwersalne prawdy, jakie stanowią o specyfice ludzkiej egzystencji. Do tego robi to z wielką dbałością o detale, a cały ich ogrom w każdej z prac, skutecznie przyciąga uwagę odbiorcy i w końcu skłania do egzystencjalnej refleksji. – Na jego obrazach jest widoczny upór w dążeniu do celu – skomentował prace Adama Gillerta profesor Marek Przybył. – To jest cenne w dzisiejszych bardzo ruchliwych czasach, bo już mało kogo stać na taką cierpliwość.

Zachęcam do obejrzenia interesującej wystawy artysty młodego pokolenia Adama Gillerta. Wystawa potrwa do 28 lutego.
Galeria Miejska w Mosinie przy ul. Niezłomnych 1, otwarta jest od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 15.00, a w niedzielę w godz. 10 – 13.

Tekst i fot. Joanna Nowaczyk