I Mityng Sportowy dla Rodzin Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym

W dniu 28 maja w Hali Widowiskowo-Sportowej w Mosinie odbył się I Mityng Sportowy dla Rodzin Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Gminy Mosina pan Przemysław Mieloch. Ambasadorem zawodów był pan Szymon Ziółkowski mistrz olimpijski z Sydney, mistrz świata, medalista mistrzostw Europy oraz wielokrotny mistrz Polski w rzucie młotem, który również sędziował zawody. Ogromny wkład partnerów wydarzenia ;  Orto-Punkt Czempiń, OSiR Mosina, Szpital Puszczykowo, Koło Gospodyń Wiejskich w Pecnej, Kind Aparaty Słuchowe -Leszno oraz Poznańskie Towarzystwo Amazonek pozwolił   zapewnić dodatkowe atrakcje dla zawodników oraz przybyłych gości.

Celem tego sportowego wydarzenia była: promocja zdrowego stylu życia, aktywizacja środowisk dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz budowanie szacunku dla osób niepełnosprawnych. Podczas mityngu zostały przeprowadzone następujące konkurencje sportowe: pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut dyskiem, rzut młotem, skok w dal i trójskok oraz zostały rozegrane biegi płaski oraz przez płotki. W zawodach wystartowało 5 drużyn: Mosińskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych z Mosiny, Środowiskowy Dom Samopomocy Dom Pomocy Maltańskiej z Puszczykowa, Fundacja Niesiemy Nadzieję z Poznania, Warsztaty Terapii Zajęciowej Wspólna Droga z Lubonia oraz gospodarze wydarzenia  Sami Swoi Niepełnosprawni z Mosiny. Zawodnikami były osoby z różnymi niepełnosprawnościami, rodzice i opiekunowie grup. Wydarzenie to odbyło się z zachowaniem pełnego sportowego ceremoniału, towarzyszyło mu wiele emocji, zdrowej sportowej rywalizacji, wzruszenia i radości, a przede wszystkim dobrej zabawy w gronie przyjaciół.
Ostatecznie w zmaganiach sportowych najlepsza okazała się drużyna Domu Pomocy Maltańskiej z Puszczykowa i to oni odebrali specjalny puchar Burmistrza Mosiny, który został wręczony przez wiceburmistrza Gminy Mosina pana Tomasza Łukowiaka. Jednak każdy mógł poczuć się zwycięzcą, gdyż pokonał tremę, własne słabości i zadbał o zdrowie. Wszyscy zawodnicy zostali udekorowani pięknymi medalami, które wręczał ambasador mityngu pan Szymon Ziółkowski.

Podczas spotkania można było bezpłatnie skorzystać z różnych badań profilaktycznych na przykład można było zbadać poziom cukru we krwi, ciśnienie, saturację, słuch, czy wadę postawy, skorzystać z porad fizjoterapeutów, a nawet porozmawiać z psychologiem.

Organizacja Mityngu była dla naszego stowarzyszenia nie lada wyzwaniem, które okazało się bardzo trafionym pomysłem, który w istocie zintegrował społecznie rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym i to był nadrzędny cel naszego sportowego wydarzenia. Radość zawodników z osiągniętych wyników oraz miło spędzonego czasu przekonało nas, że imprezy sportowe dostosowane do różnych niepełnosprawności są bardzo potrzebne, a jest ich niestety niewiele, dlatego postanowiliśmy dalej działać w tym kierunku.

Nie sposób wspomnieć całej rzeszy wolontariuszy, ludzi dobrej woli, którzy pomogli nam w tym ogromnym przedsięwzięciu, na których możemy zawsze liczyć i bez których byłoby bardzo trudno.

 

W tym miejscu składamy ogromne PODZIĘKOWANIA.

Zarząd Stowarzyszenia