„Nie szukaj daleko, działaj EKO”

Nieformalna grupa działająca pod egidą stowarzyszenia 4activelife oraz we współpracy ze Szkołą Podstawową im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Mosinie, a także Radą Osiedla nr. 3 Przy Strzelnicy realizuje w ramach wygranego konkursu „Nie szukaj daleko, działaj EKO” ogłoszonego przez PISOP dwa projekty: „Jerzykowe domki w Mosinie” oraz „Skwer Spotkań w Mosinie”.

Pierwszy polegać będzie na przygotowaniu do montażu przez uczniów wspomnianej szkoły podstawowej domków lęgowych dla niezwykle pracowitych i pożytecznych ptaków jakimi są jerzyki. Więcej informacji dostępnych będzie na profilu  https://www.facebook.com/Jerzykowe-domki-w-Mosinie-100256728436816 gdzie będą pojawiać się, linki, fotografie, filmiki przybliżające szeroką problematykę wspierania i zachęcania jerzyków do zamieszkania nieopodal naszych mieszkań i domów. Dzieci zaangażowane w montaż domków poznają podstawy prac stolarskich. Domki z pomocą OSP Mosina trafią na elewację budynków we wspólnotach mieszkaniowych, które wyrażą wolę współpracy oraz indywidualnych, zainteresowanych właścicieli domów, mieszkańców Osiedla Przy Strzelnicy.

Podobny skład osób i instytucji będzie realizować drugi projekt nazwany „Skwer Spotkań w Mosinie”. Jego szczegóły można poznawać na profilu https://www.facebook.com/Skwer-spotka%C5%84-w-Mosinie-111044334011330 . Wszystko  zaczęło się od inicjatywy Rady Osiedla nr. 3 Przy Strzelnicy w Mosinie. Przed ubiegłorocznymi świętami Bożego Narodzenia członkowie rady zaproponowali ustawienie choinki ze światełkami przed wejściem do szkoły. Kiedy nadszedł czas, w lutym tego roku,  na jej likwidację pojawiła się propozycja: posadźmy w tym miejscu okazały świerk lub sosnę unikając tym sposobem rokrocznej wycinki drzewka. A skoro pojawi się piękny akcent na trawniku to może pójdźmy za ciosem i zróbmy w tym miejscu skwer, skwer spotkań?

Skwer Spotkań powstanie w ścisłej współpracy z tymi, którzy będą z niego korzystać. Realizatorzy projektu zaproponują kilka gatunków roślin tworzących miłą enklawę zieleni, gdzie będzie można usiąść, porozmawiać, poczekać na dzieci odbierane z zajęć lekcyjnych. Do nasadzeń wybranych gatunków roślin zaprosimy mieszkańców Osiedla Przy Strzelnicy, będzie się czym chwalić kiedy rośliny wyrosną tworząc niezapomniany skwer spotkań.

Realizatorzy na każdy z projektów otrzymali w ramach grantu z PISOP 3 500 złotych.

 

Konrad Tuszewski