Ranking "Gmina dobra do życia" 2021

W czwartek podczas uroczystej gali Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin oparto na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny Wskaźnik Jakości Życia.

Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do Internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

Gmina Mosina w ogólnym rankingu zajęła 164 miejsce (ranking obejmował 2477 gmin), a w swojej kategorii czyli "Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu" miejsce 94 (w rankingu uwzględniono 413 gmin).

Na tle naszych sasiadów wypadamy nieżle, ale nie to jest najważniejsze. To pierwsza edycja tak szerokiego badania jakości życia w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym raportem a w przyszłym roku liczymy na poprawienie tegorocznego wyniku.

Ranking

Raport

źródło: samorzad.pap.pl