RE-KREACJA

7 Mediations Biennale Polska realizowane jest w Łodzi, Katowicach, Jeleniej Górze, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie oraz Mosinie. W tych miastach powstaną prace siedmiu wybitnych artystów.

W Mosinie mamy zaszczyt gościć pierwszego z zaproszonych do akcji artystów - Someart, którego prace można spotkać w wielu miastach świata. Praca, która powstała w naszym mieście, jest protestem przeciwko wojnie i przemocy, jednak miejsce, w którym powstała ma szczególne znaczenie, ponieważ słup ogłoszeniowy ma w przestrzeni miejskiej szczególną funkcję.

Realizacja Somearta nie jest dziełem skończonym, ponieważ zakłada współtworzenie poprzez działanie społeczne polegające na doklejaniu ogłoszeń, dorysowywaniu i ingerowaniu w zastany obraz. Pojawiające się plakaty, informacje i inne ślady nakładane świadomie lub nie w określonym miejscu, w naturalny sposób współgrają z podstawowym rysunkiem. Ideą twórców jest traktowanie słupa ogłoszeniowego zgodnie z jego przeznaczeniem.

Street art nie posiada ściśle określonych reguł działania, ponieważ występuje w przestrzeni miejskiej, która rządzi się własnymi prawami. Nie obowiązują tutaj ograniczenia tak typowe dla klasycznej galerii, czy innej przestrzeni wystawienniczej, gdzie zazwyczaj wyraźnie można określić role artysty i widza. Street art z założenia jest sztuką wywołującą różne, czasem skrajne emocje. Ma oddziaływać na przechodniów, poruszać i zastanawiać. W przypadku dzieła zainicjowanego przez Somearta miasto, jego mieszkańcy, mogą współuczestniczyć w tworzeniu.
RE-KREACJA to odbywające się między marcem a wrześniem 2020 akcje w przestrzeni publicznej w Poznaniu i w Mosinie o charakterze społecznym, które będą przeprowadzone w ramach Mediations Biennale Polska 2020.

Kilka słów od Kuratora Artura Kłosińskiego:
„Akcja jest próbą przejścia przez „horyzont zdarzeń „. Artyści uczestniczący w odsłonie w Poznaniu w przestrzeni publicznej mają się wypowiedzieć jak galopujący postęp technologiczny w niedalekiej przyszłości może zmienić nasze życie. Czy artysta może zmienić swoją funkcje i stać się organizatorem czasu wolnego społeczeństwa, które będzie miało go nadmiar? (Skracający się tydzień pracy). Jaką rolę może odgrywać inżynieria społeczna?
Czy „rekreacja ” będzie najważniejszym celem i zadaniem funkcjonowania społecznego?
Wreszcie jaki charakter będzie miała rekreacja? Czy rekreacja to edukacja?
Natomiast druga odsłona akcji w przestrzeni publicznej w Mosinie już będzie próbą organizacji „rekreacji” rozumianej jako angażowanie grup mieszkańców do realizacji twórczych zadań o charakterze edukacyjnym. Postaramy się pokazać edukacyjny charakter rekreacji rozumianej jako pozytywne działanie.
„Re-kreacja” to działanie, w którym artyści podejmą próbę przekroczenia horyzontu zdarzeń, może zasygnalizują możliwość przemian społecznych, które wywołać może rozwój technologiczny, który radykalnie przebuduje nasze życie. Być może rekreacja stanie się celem i wyzwaniem ludzkości? Może rekreacja i edukacja to działania, które pozwolą ułatwić nam egzystencje i być może teraz przekraczamy horyzont zdarzeń?”

Czekamy na więcej sztuki w przestrzeni naszego miasta.

oprac: Mosiński Ośrodek Kultury
zdjęcia: Gmina Mosina