Szóste obrady Młodzieżowego Sejmu

28 listopada w Mosińskim Ośrodku Kultury odbyło się VI posiedzenie Młodzieżowego Sejmu Rzeczpospolitej Mosińskiej. Obradom przewodniczyła Marszałek Sejmu Magdalena Górczak i Wicemarszałek Julia Korda.

W czasie posiedzenia, podsumowana została dotychczasowa praca Młodzieżowego Sejmu, przedstawiono wypracowane postulaty przekazane Burmistrzowi Gminy Mosina i udzielone odpowiedzi. Uczniowie uczestniczący w projekcie dokonali ciekawej prezentacji swoich szkół. W tym wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy tych szkół, a także przedstawiciele władz samorządowych Gminy Mosina – Małgorzata Kaptur, przewodnicząca Rady Miejskiej i Przemysław Mieloch, zastępca Burmistrza. Gościem specjalnym był Poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski, który z powodu wykonywanych obowiązków poselskich w Warszawie, włączył się do obrad za pośrednictwem Skype’a. Młodzież miała okazję poznania możliwych działań na rzecz środowiska lokalnego, na przykładzie efektów pracy pana Posła w jego staraniach o sprawy Wielkopolski.

W trakcie VI posiedzenia Młodzieżowego Sejmu Rzeczypospolitej Mosińskiej dokonano uroczystego zaprzysiężenia nowych posłów, którzy zasiedli w „ławach” poselskich po przeprowadzeniu wyborów uzupełniających. Nowi posłowie złożyli przysięgę: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej oraz założeniom Młodzieżowego Sejmu Rzeczpospolitej Mosińskiej ślubuję uroczyście pełnić obowiązki posła godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie w sposób szczególny dobro młodzieży mojej gminy.”

Młodzieżowy Sejm Rzeczpospolitej Mosińskiej rozpoczął swoją działalność w maju 2016 roku. Pomysł na zorganizowanie tej instytucji pojawił się ze strony grupy młodzieży skupionej w Grupie Inicjatywnej Baranówko, realizującej projekt „Młodzieżowy urząd” w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Ideą utworzenia Młodzieżowego Sejmu było pobudzenie młodego pokolenia mieszkańców Gminy Mosina do działania i publicznego przedstawiania swoich problemów i potrzeb.

Obecnie Sejm tworzy 55 Posłów z 7 szkół: Szkoły Podstawowej im. prof. Adama Wodziczki w Rogalinku, Szkoły Podstawowej im. 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krośnie, Szkoły Podstawowej nr 1 i w Mosinie, Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach, Szkoły Podstawowej „Pod Lipami” Krosinku, Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Mosinie, a także ze Stowarzyszenia Grupa Inicjatywna Baranówko.

Tekst i fot. Joanna Nowaczyk