110-lecie Szkoły „Pod Lipami” w Krosinku

W tym roku Szkoła Podstawowa w Krosinku świętuje 110-lecie swojego istnienia.

To placówka o urzekającej architekturze nawiązującej do pruskich wzorców, malowniczym położeniu w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego i niezwykle bogatej historii, którą warto przybliżyć naszym czytelnikom.

Historia szkoły sięga roku 1909, kiedy w nowo oddanym do użytku budynku rozpoczęły się zajęcia szkolne. Wybuch I wojny światowej przerwał pracę szkoły, a miejsce uczniów zajęli niemieccy żołnierze. W salach lekcyjnych dzieci pojawiły się ponownie w roku szkolnym 1922/1923. Nie było ich wielu, stąd lekcje odbywały się w klasach łączonych i tylko na poziomie klas początkowych. Kolejne zmiany przyniósł moment wybuchu II wojny światowej, z którą wiązała się przerwa w funkcjonowaniu szkoły. Tuż przed jej zakończeniem jednak mieszkańcy Krosinka podjęli decyzję o uporządkowaniu budynku i terenu wokół niego. W ten sposób miejscowe dzieci powróciły do szkoły jeszcze w lipcu 1945 roku. Był to wyjątkowy rok dla jej historii. Wtedy właśnie uczniowie wraz z nauczycielami postanowili zasadzić lipy wzdłuż drogi prowadzącej z Krosinka do Krosna. Dwa lata później lipy pojawiły się również na szkolnym boisku, a dzieci otoczyły je szczególna opieką. Kwestią czasu było więc tylko nadanie szkole imienia „Pod Lipami”, co nastąpiło w roku 1989, w czasie przygotowań do obchodów 80-lecia działalności placówki, z inicjatywy jej ówczesnej dyrektor, pani Jadwigi Nowak. Lipy stały się symbolem tej szkoły, były świadkiem wielu dziecięcych zabaw, dawały schronienie w upalne dni. Można je też dostrzec na pamiątkowej tablicy, która znajduje się przy wejściu do starego budynku szkoły.

Upływ czasu i związane z nim wymagania stworzyły potrzebę rozbudowy szkoły. Część drzew musiała więc ustąpić miejsca nowemu budynkowi szkolnemu, który został oddany do użytku w styczniu 2018 roku. Swoją architekturą nawiązuje on do tradycji i zapewnia komfortowe warunki pracy dzieciom i ich nauczycielom. Z pewnością jednak trudno odnaleźć w nim magiczną atmosferę starego budynku. W tym momencie koniecznie należy wspomnieć o naszych absolwentach i nauczycielach, którzy w budowaniu tej niezwykłej atmosfery mieli swój ogromny udział, a których nie ma już wśród nas.

Wszystkich przyjaciół szkoły serdecznie zapraszamy na obchody jej 110-lecia, których finał odbędzie się 20 września o godzinie 16.00 w sali MOK-u. Dopełnieniem oficjalnych uroczystości będzie festyn w Rio Grande  21 września o godzinie 14.00.

Katarzyna Wachowiak-Hołysz