fb
Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Wydarzenia

Data opublikowania: 2017-12-29

2018 – Rok Rzeczypospolitej Mosińskiej

Rok 2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości – tak zdecydował uchwałą Sejm RP. To także rok, w którym przypada 100. rocznica wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1918 – 1919. Te dwa ważne jubileusze zbiegają się z naszą lokalną, historyczną rocznicą, 170-leciem Rzeczypospolitej Mosińskiej.

3 maja 1848 r. w Mosinie doszło do wystąpień, w trakcie których na wezwanie mieszkańców przybył Jakub Krauthofer-Krotowski wraz ze swoim powstańczym oddziałem. Tutaj, w obecności zgromadzonych mieszkańców proklamował on Rzeczypospolitą Mosińską, a Mosinę ogłosił tymczasową stolicą polskiego państwa. Nowym burmistrzem miasta został Wojciech Rost, któremu nominację wręczył osobiście „pan naczelnik” Krotowski.
Rzeczpospolita Mosińska przetrwała krótko – tylko 5 dni licząc do przegranej przez powstańców bitwy pod Rogalinem 8 maja lub 6 dni do ostatecznej potyczki pod Trzebawiem 9 maja, po której to powstańcze siły zbrojne złożyły broń w Bardzie pod Wrześnią, podpisując akt kapitulacyjny. Jednak w historycznej pamięci i w sercach mieszkańców Ziemi Mosińskiej, ten dziejowy epizod przetrwał do dzisiaj i jest powodem ich wielkiej dumy z Małej Ojczyzny.  Na pamiątkę wydarzeń z 1848 r. Rada Miejska w Mosinie ustanowiła Medal Rzeczypospolitej Mosińskiej. To najwyższe lokalne wyróżnienie mosińscy rajcy co roku przyznają zasłużonym mieszkańcom za umiłowanie, utożsamianie i rozsławianie Ziemi Mosińskiej. Pierwszym laureatem Medalu został Jakub Krauthofer-Krotowski, bohater Wiosny Ludów. 

Wydarzenia z czasów Wiosny Ludów na Ziemi Mosińskiej wpisują się w narodowy nurt niepodległościowy polskich dziejów, który ostateczne przed 100 laty doprowadził do odrodzenia państwa polskiego. Chcemy godnie uczcić tę naszą lokalną rocznicę, zapraszając do udziału w jej obchodach wszystkich mieszkańców Gminy Mosina. Na grudniowej sesji Rada Miejska w Mosinie ustanowiła rok 2018 Rokiem Rzeczypospolitej Mosińskiej. Planujemy szereg wydarzeń przypominających majową proklamację z 1848 roku. Zachęcamy także samych mieszkańców, organizacje, stowarzyszenia, osiedla i sołectwa do włączenia się w nasze wspólne obchody poprzez własne inicjatywy podnoszące atrakcyjność wydarzeń roku 2018 – Roku Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Przemysław Mieloch
Zastępca Burmistrza Gminy Mosina        

 

 

Artykuły o Rzeczypospolitej Mosińskiej  i Mosine - stolicy Polski:

Krótki sen o Polsce

Nieznana karta Wiosny Ludów. Polska miała przez 5 dni własną, niepodległą stolicę

 

Pozostałe Wydarzenia
2018-01-04

Mistrzostwa Świata w Nordic Walking

Na przełomie czerwca i lipca na terenie gminy Mosina odbędzie się wyjątkowa impreza sportowa.
Czytaj więcej
2018-06-11

Konkurs na pracę dyplomową o Gminie

Celem konkursu jest podejmowanie wśród młodzieży akademickiej tematów wzbogacających wiedzę o naszej gminie.
Czytaj więcej
2018-06-10

Wszyscy jesteśmy podejrzani

7 czerwca w Mosińskim Ośrodku Kultury odbyła się premiera nowej sztuki mosińskiego Teatru Bez Kurtyny.
Czytaj więcej
2018-06-07

Uczniowie i samorządowcy w Warszawie

Delegacja naszych uczniów, uczestników konkursu "Gmina Mosina samorządem stoi" oraz samorządowców odwiedziła stolicę.
Czytaj więcej
2018-06-06

X Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej

26 czerwca na mosińskim stadionie odbędzie się już 10 turniej FWMP Mosina Cup 2018
Czytaj więcej
2018-05-27

Rekonstrukcja proklamacji

W sobotę na mosińskim rynku odtworzono historyczną proklamację Rzeczypospolitej Mosińskiej z 1848 r.
Czytaj więcej
Więcej wydarzeń
kategorie
dla mieszkańca
najczęściej czytane

Mieszkaniec Mosiny Zawodowym Mistrzem Świata K1


2018 – Rok Rzeczypospolitej Mosińskiej


Światłowód dla kilku tysięcy mieszkań


Podpisano umowę na projekt pływalni


Powstała koncepcja zagospodarowania "Parku Strzelnica"