Wydarzenia
Data opublikowania: 2020-12-22
Audyt dostępności w Urzędzie Miejskim w Mosinie
Ustawa o zapewnieniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami wprowadziła cały szereg ważnych i potrzebnych zmian, na które administracja musi być przygotowana. Ustawodawca wprowadzając okres przejściowy, daje możliwość szczegółowej analizy stanu faktycznego oraz czas na przygotowanie jednostek samorządowych do wprowadzenia zmian.
Jednym z elementów dającym podstawę do działania jest przeprowadzenie audytu dostępności, a następnie certyfikacja dostępności.
Urząd Miejski w Mosinie również przygotowuje w tym zakresie zmiany. W ostatnim czasie został przeprowadzony szczegółowy audyt dostępności oraz zostały sformułowane zalecenia. Raport pokontrolny jest podstawą do odpowiedniego przygotowania Urzędu oraz wskazuje kierunki i priorytety w zwiększaniu dostępności.
Jeszcze przed audytem została zakupiona specjalistyczna, mobilna pętla indukcyjna ułatwiająca komunikację z osobami słabosłyszącym. Dzięki małym rozmiarom oraz łatwości obsługi może być przenoszona w dowolne miejsce posiadające zasilanie – dzięki temu każdy urzędnik będzie mógł w razie konieczności skorzystać z tego urządzenia – a mieszkaniec mający problemy ze słuchem zostanie rzetelnie obsłużony. Urząd nabył również przewijak dla niemowląt, który zaraz po nowym roku będzie zamontowany w ogólnodostępnej toalecie – ułatwiając tym samym załatwianie spraw urzędowych rodzicom. Następnym etapem będzie odpowiednie oznaczenie pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych w Urzędzie Miejskim.
Urząd Miejski również w dniach 16.11.2020 - 30.11.2020 przeprowadził elektroniczną anietę wśród mieszkańców dotyczącą dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Mieszkańcy mieli możliwość wskazania problemów z jakimi najczęsciej borykają się korzystając z usług Urzędu Miejskiego oraz jednostek podległych.
Audytowi dostępności architektonicznej został poddany budynek Urzędu Miejskiego w Mosinie. Jest to obiekt zabytkowy, który w latach 80’ XX w. został rozbudowany o dodatkowe skrzydło z wejściem od strony ul. Poznańskiej, wejście to jest głównym wejściem do budynku i jedyne użytkowane, pozostałe służą jedynie ewakuacji. Ocenie podlegały przestrzenie ogólnodostępne, z audytu wyłączone zostały przestrzenie techniczne. Audyt został przeprowadzony w oparciu o wizję lokalną oraz informacje uzyskane od pracowników Urzędu.
Podstawą do wykonania raportu z audytu oraz sformułowania wytycznych dotyczących zwiększenia dostępności były:
- wizja lokalna przeprowadzona w dniu 9.11.2020 r.,
- informacje przekazane od pracowników Urzędu Miejskiego,
- rzuty budynku,
- instrukcja bezpieczeństwa pożarowego budynku,
- protokół z praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji.
Ocenę oparto m. in. na ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z późniejszymi zmianami, a także na innych przepisach. Na potrzeby audytu przyjęto także dodatkowe kryteria wykraczające poza obowiązujące wymagania prawne.
Wprowadzenie zmian opisanych w raporcie z audytu należy każdorazowo poprzedzić stosownymi uzgodnieniami, analizami technicznymi oraz sprawdzeniem, czy nie kolidują one z innymi obowiązującymi przepisami m. in.:
- Ustawą prawo budowlane,
- Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
- Ustawą o ochronie przeciwpożarowej,
- Ustawą kodeks pracy,
- Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
- Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie,
- Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Wszelkie odstępstwa od obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych wymagają uzyskania stosownej zgody odpowiednich organów. W trakcie audytu pod uwagę brano zabytkowy charakter części obiektu i brak możliwości wprowadzania w tej części szeroko zakrojonych zmian. W przypadku przygotowania projektów zmian, zaleca się przeprowadzenie dodatkowych konsultacji takiej dokumentacji z autorem raportu z audytu.
Obiekty zostały ocenione m. in. pod kątem dostępności dla:
- osób poruszających się na wózkach,
- osób z innymi ograniczeniami w poruszaniu się – różnymi chorobami kończyn, cierpiących na otyłość, karłowatość, gigantyzm i inne podobne schorzenia,
- osób z dziećmi,
- osób z ciężkim lub nieporęcznym bagażem,
- osób starszych,
- kobiet w ciąży,
- osób słabo widzących i niewidomych,
- osób słabo słyszących i głuchych,
- osób z upośledzeniem w zakresie komunikacji tzn. osób mających problem z komunikowaniem się lub rozumieniem języka pisanego lub mówionego, w tym osób z zagranicy, które nie znają języka polskiego,
- osób cierpiących na trudności w komunikacji,
- osób z zaburzeniem funkcji czuciowych, dysfunkcją psychiczną lub intelektualną.