fb
Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Wydarzenia

Data opublikowania: 2020-03-24

Informacje dla mieszkańców

O sporcie i kulturze on-line
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie prowadzi zajęcia on-line - zapraszam na stronę internetową OSiR-u, prowadzone są tam zajęcia również dla posiadaczy karnetów. Jak wcześniej informowałem i Mosiński Ośrodek Kultury, i Galeria Sztuki w Mosinie, i Mosińska Biblioteka Publiczna oferują spotkania z kulturą za także za pośrednictwem Internetu. Podobnie szkoły powadzą zajęcia w trybie e-nauczania.


Wydłużony czas zawieszenia zajęć szkolnych
20 marca wraz z ogłoszeniem w kraju stanu epidemii, przedłużona została przerwa w zajęciach szkolnych do Wielkanocy. Kiedy dowiedziałem się o pierwszym przypadku wystąpienia koronawirusa na terenie gminy Mosina, mówiłem już do dyrektorów szkół, że to się nie skończy na dwóch tygodniach, czy też do Wielkanocy, że tak naprawdę musimy być przygotowani na e-nauczanie do końca roku szkolnego wraz z przygotowaniem e-oceny na koniec roku. Co do e-oceny, Minister przedstawi właściwe rozporządzenie, które będzie to regulowało. Naszym zadaniem jest, aby uczniowie stracili jak najmniej wiedzy – od minionego tygodnia do końca roku szkolnego.


Zniesienie opłaty za przejazdy gminną komunikacją
Na ostatniej sesji 20 marca Rada Miejska zniosła opłatę za przejazd komunikacją gminną. Uchwała Rady w tej sprawie wejdzie w życie po uprawomocnieniu, na co musimy poczekać jeszcze kilka dni. Wnioskowałem także do Rady o zniesienie opłaty parkingowej, ale nie została zniesiona.


Realizujemy gminne inwestycje
Mamy teraz trudny czas, czas stanu epidemii, ale trzeba żyć – realizujemy dalej rozpoczęte i zaplanowane inwestycje.
Został ogłoszony przetarg na remont ul. Sowinieckiej, długo oczekiwany przez mieszkańców Sowińca, Sowinek, mieszkańców Osiedla za Barwą. Wierzymy, że przetarg uda się przeprowadzić do końca, że pojawią się firmy i według naszej wstępnej oceny, w pierwszej połowie przyszłego roku inwestycja powinna być zakończona. Przypominam, że równolegle prowadzona jest inwestycja utwardzenia ul. Brzechwy. Ulicę Brzechwy skończymy od ulicy Sowinieckiej, zanim ul. Sowiniecka zacznie być remontowana. Po zrobieniu ul. Sowinieckiej, będziemy mieli ten układ drogowy rozwiązany i mieszkańcy Osiedla za Barwą będą w lepszy sposób skomunikowani z resztą gminy.
Rada Miejska w Mosinie i Rada Powiatu w Poznaniu zagwarantowały środki na remont ul. Leszczyńskiej. Jest to droga powiatowa i w tym pierwszym etapie będzie wykonany remont na odcinku od sygnalizacji świetlnej na ul. Mostowej do ul. Strzałowej, Długiej. Dobrze się składa, że budowana jest ul. Długa i Strzałowa, które podobnie jak ul. Brzechwy, otrzymały dofinansowanie z Funduszu Samorządowego Dróg – 50% kosztów kwalifikowanych.

Otrzymaliśmy informację, że Gmina Mosina dostała dofinansowanie na remont szatni w Szkole Podstawowej nr 2 w Mosinie, w ramach programu „Szatnia na Medal”. Mamy „Szatnię na Medal” w „jedynce”, teraz będziemy robili w „dwójce” – dofinansowanie wynosi ponad 70 tys. złotych.

Prośba o wsparcie akcji na rzecz szpitala
Chciałbym jeszcze raz zwrócić się do Państwa o udział w zrzutce na rzecz szpitala na Szwajcarskiej - ku pamięci Pani Barbary, mieszkanki naszej Gminy, która jako pierwsza w Polsce zmarła na koronawirusza. Dorzućmy się chociaż po złotówce. Tak naprawdę najważniejsze jest bycie solidarnym z tymi, którzy cierpią po stracie żony i mamy, ale też tymi wszystkimi, którzy chorują, między innymi mężem Pani Barbary i jej córką, z pracownikami tego szpila, którzy dzień w dzień niezmordowanie troszczą się o naszych chorych, narażając się na ryzyko uraty zdrowia, nie daj Boże i życia. Z pamięcią o nich, zrzućmy się chociaż po złotówce.

Zrzutka dla Szpitala - Basia in memoriam


Wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, 24 marca, wprowadzenie kolejnych ograniczeń w naszym funkcjonowaniu. Najważniejsze z nich, to zakaz przemieszczenia się, za wyjątkiem dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego: niezbędnych zakupów, zakupu lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi, czy wyprowadzenia psa. Przemieszczać się mogą razem tylko dwie osoby.
Mówiłem kilka dni temu, propagując, na wzór "mediolański", ograniczanie wyjść z domu do niezbędnego minimum, co to znaczy "zostaję w domu": idę do pracy, wracam z pracy, udaję się na zakupy raz, dwa razy w tygodniu. Przygotowaliśmy też taki plakat "Zostaję w domu".  I teraz zostało to wprowadzone prawnie. Co ważne, jest też zakaz przebywania na świeżym powietrzu w grupie większej niż 2 osoby.
Środki masowego transportu działają, ale nie może w nich jechać więcej niż tyle osób ile, ile zajmie połowę miejsc siedzących — może być zajęte co drugi siedzenie.
W wydarzeniach kościelnych może brać udział nie więcej niż 5 osób poza sprawującymi posługę. Uczestnictwo we mszach św. ma się odbywać przede wszystkim drogą internetową.

Wprowadzone ograniczenia to zakaz zgromadzeń i imprez, z wyjątkiem takich, w których uczestniczą członkowie rodzin. Rozmawiałem dzisiaj z panem dyrektorem Markiem Dudkiem i będziemy musieli wycofać się z organizacji Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej. Miały się odbyć one pod koniec maja, ale dzisiaj musiałyby już trwać przygotowania. Nie możemy prowadzić przygotowań, bo mamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Z tego powodu w tym roku Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej się nie odbędą, żałuję, bo miał być bardzo bogaty program. Wierzymy, że przeniesiemy niektóre elementy tego programu na 15 sierpnia, który mam nadzieję, że będziemy świętować.

W mocy pozostają wszystkie inne zakazy, czyli ograniczenie działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna.
Ograniczenia te wchodzą w życie z dniem 25 marca i mają obowiązywać do 11 kwietnia. Mandat za ich nieprzestrzeganie ma wynosić do 5 tysięcy złotych.
Co do zgromadzeń - jest możliwość spotykania się rodzinami, chociaż przykład Włoch, gdzie spotykają się liczne rodziny pokazuje, że jest to jeden z powodów szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego apeluję, żebyśmy i w tym wymiarze samoograniczali się, tak sami z siebie.

Przemysław Mieloch
Burmistrz Gminy Mosina

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii  dotyczące wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się.

Pozostałe Wydarzenia
2020-04-03

MOSINA | vlog samorządowy odc. 21 - KORONAWIRUS. Pomoc dla przedsiębiorców

Burmistrz Gminy Mosina przedstawia pakiet pomocowy dla przedsiębiorców.
Czytaj więcej
2020-04-03

Koronawirus. Informacje o działaniach.

O piśmie do Premiera, o zamkniętym targowisku i o kolejnych, rządowych obostrzeniach w sprawie ograniczeń.
Czytaj więcej
2020-04-03

Palmy wielkanocne w Gminie Mosina

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do nadania świątecznego koloru naszej gminie!
Czytaj więcej
2020-04-02

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli

Rekrutacja uzupełniająca rozpoczyna się od 10 kwietnia. Wolne miejsca w przedszkolach publicznych i niepublicznych.
Czytaj więcej
2020-04-01

MOSINA | vlog samorządowy odc. 20 - KORONAWIRUS. Działania samorządowe

We Vlogu zostaje poruszony temat targowiska miejskiego oraz doręczania pism za gospodarkę odpadami.
Czytaj więcej
2020-03-31

Potrzeby i problemy przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa

Zachęcamy wszystkich właścicieli oraz osoby zarządzające przedsiębiorstwami na terenie Gminy Mosina do wypełnienie ankiety.
Czytaj więcej
Więcej wydarzeń
kategorie
dla mieszkańca
najczęściej czytane