fb
Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Wydarzenia

Data opublikowania: 2018-02-20

Patronat Narodowy Prezydenta RP dla naszych obchodów

170. rocznica proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

Rok 2018 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku przypada także 100. rocznica wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1918 – 1919. Dla nas, mieszkańców Ziemi Mosińskiej, kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem wpisującym się w narodowe świętowanie stulecia niepodległości Ojczyzny, będzie 170. rocznica proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej.

 Mając na uwadze doniosłość historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym mieście w maju 1848 r., Rada Miejska w Mosinie ustanowiła rok 2018 Rokiem Rzeczypospolitej Mosińskiej. Samorząd Gminy Mosina chce wspólnie z całą społecznością lokalną w sposób szczególny uczcić ważne narodowe rocznice, a zwłaszcza tę nam najbliższą – rocznicę mosińskiej proklamacji z czasu Wiosny Ludów.

Miło nam poinformować, że nasze przedsięwzięcie – obchody 170. rocznicy proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej,  Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

W kwietniu 2017 r., z inicjatywy Pana Prezydenta, Sejm RP przyjął ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Dla godnego upamiętnienia niepodległościowego czynu i nadania jak najbardziej wspólnotowego, powszechnego charakteru jubileuszowym uroczystościom, został również ustanowiony Patronat Narodowy Prezydenta RP nad przedsięwzięciami związanymi ze stuleciem odzyskania niepodległości.  

W piśmie skierowanym przez Kancelarię Prezydenta RP do Burmistrza Jerzego Rysia, Podsekretarz Stanu Wojciech Kolarski, przekazując informację o przyznanym, prezydenckim Patronacie napisał: „Proklamowanie w Mosinie w dniu  3 maja 1848 roku niepodległości Polski było dowodem, że Polacy nigdy nie wyrzekli się walki o wolne i suwerenne państwo. Przypomnienie o tych wydarzeniach, w szczególnym roku stulecia odrodzenia Polski, stanie się ważnym akcentem jubileuszowych obchodów organizowanych w całym kraju. Z przyjemnością informuję o objęciu nad Państwa inicjatywą Patronatu Narodowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat ten ustanowiony został przez Prezydenta RP nad projektami, które wpisują się w rocznicowe obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu  oraz upowszechnianiu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków [...] Życzę Panu Burmistrzowi oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów wiele satysfakcji z wypełnienia patriotycznego obowiązku upamiętnienia podziwu godnych wysiłków Wielkopolan w walce o odrodzenie Rzeczypospolitej”.

Już wkrótce przedstawimy Państwu program naszych obchodów, które odbędą się w dniach 3 – 26 maja, mając nadzieję, że dla nas wszystkich będą one uroczystym, a zarazem radosnym świętem.

Przemysław Mieloch
Zastępca Burmistrza Gminy Mosina

Informacja o Patronacie Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad obchodami 170. rocznicy proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej  na www.prezydent.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe Wydarzenia
2018-06-24

Lato 2018

Wakacyjne propozycje dla mieszkańców - oferta Mosińskiego Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji i innych organizatorów.
Czytaj więcej
2018-06-21

Premiera filmu z rekonstrukcji

W Mosińskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie dla osób, które włączyły się w obchody 170. rocznicy proklamacji.
Czytaj więcej
2018-06-20

Życzenia na zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Życzenia od Burmistrza Gminy Mosina oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej w Mosinie.
Czytaj więcej
2018-06-11

Konkurs na pracę dyplomową o Gminie

Celem konkursu jest podejmowanie wśród młodzieży akademickiej tematów wzbogacających wiedzę o naszej gminie.
Czytaj więcej
2018-06-10

Wszyscy jesteśmy podejrzani

7 czerwca w Mosińskim Ośrodku Kultury odbyła się premiera nowej sztuki mosińskiego Teatru Bez Kurtyny.
Czytaj więcej
2018-06-07

Uczniowie i samorządowcy w Warszawie

Delegacja naszych uczniów, uczestników konkursu "Gmina Mosina samorządem stoi" oraz samorządowców odwiedziła stolicę.
Czytaj więcej
Więcej wydarzeń
kategorie
dla mieszkańca
najczęściej czytane

Mieszkaniec Mosiny Zawodowym Mistrzem Świata K1


2018 – Rok Rzeczypospolitej Mosińskiej


Światłowód dla kilku tysięcy mieszkań


Podpisano umowę na projekt pływalni


Powstała koncepcja zagospodarowania "Parku Strzelnica"