O walce ze smogiem w Warszawie

Gmina Mosina podjęła temat Programu „Czyste powietrze” już w roku minionym. 5 października ub. r. gmina gościła ekspertów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) w ramach w ramach cyklu spotkań informacyjnych o wdrażanym programie.

Konsultacje w Mosinie

Na spotkaniu 5 października, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch (wówczas zastępca burmistrza) zwrócił się do ekspertów z zapytaniem o możliwość wsparcia przez Gminę Mosina rządowego programu poprzez udział we wkładzie własnym swoich mieszkańców, którego wymagana wysokość może przekraczać możliwości niektórych z nich. Ponieważ obecni na spotkaniu eksperci nie udzieli odpowiedzi, wskazując na brak kompetencji w tej kwestii, Burmistrz przedstawił to zapytanie i zarazem propozycję Gminy Mosina, takiego współudziału w programie Narodowemu Funduszowi Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatecznie Gmina Mosina otrzymała w tej sprawie odpowiedź pozytywną.

Wizyta w Warszawie

Kolejnym krokiem była wizyta Burmistrza Gminy Mosina Przemysława Mielocha, 4 kwietnia br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie, gdzie rozmawiał z Agnieszką Kaczorowską (do niedawna Dyrektorem Departamentu Czystego Powietrza i Nowych Projektów) oraz Marzeną Słupeczańską (Kierownikiem Wydziału Czyste Powietrze). - Rozmawialiśmy o różnych wariantach współdziałania samorządów z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW – mówi Burmistrz Przemysław Mieloch. Zaproponowałem kompleksowe rozwiązanie określające zasady możliwego wparcia beneficjentów Programu Czyste Powietrze oraz tryb współdziałania samorządu z WFOŚiGW.

Polegałoby ono na podpisaniu umowy ramowej przez samorząd z WFOŚiGW. Na mocy jej zapisów pracownik WFOŚiGW pracowałby określoną ilość godzin/dni w każdej gminie, w czasie proporcjonalnym do ilości mieszkańców. Gmina zapewniałaby lokal znajdujący się w dyspozycji pracownika WFOŚiGW, który dokonuje ostatecznej oceny wniosku i przedkłada kierownictwu WFOŚiGW podpisanie umowy. Gmina wspierałaby te działania zatrudniając własnego „eko-doradcę”, który gromadzi informacje o potencjalnych beneficjentach oraz wspiera ich na etapie przygotowania wniosków o dofinansowanie.

Podczas rozmowy w Warszawie Burmistrz zaproponował także, że Gmina dodatkowo wspierałaby finansowo beneficjentów, mieszkańców Gminy Mosina, poprzez pokrywanie wymaganego wkładu własnego beneficjenta pierwszych trzech grup mieszkańców o najniższych dochodach na członka rodziny. Umożliwiałoby to rodzinom gorzej sytuowanym skorzystanie z programu. – Gmina przekazywałaby odpowiednie środki na subkonto WFOŚiGW, który w ramach umowy dokonywałby wszelkich czynności w imieniu gminy. Rozważana też była możliwość podpisywania przez gminę dodatkowej umowy z beneficjentem, w której byłoby określone, że wszelkie czynności w imieniu gminy podejmuje WFOŚiGW – relacjonuje spotkanie Burmistrz.  – NFOŚiGW obecnie rozważa możliwość przeniesienia prowadzenia Programu Czyste Powietrze na gminy. Jednak mając na względzie złożoność programu oraz zmieniające się interpretacje zapisów prostsze we funkcjonowaniu i bezpieczniejsze dla gminy jest rozwiązanie, które przedstawiłem. Pracownicy NFOŚiGW uznali przedstawioną propozycję za jak najbardziej godną analizy. Ze swej strony zadeklarowałem możliwość daleko idącej współpracy przy konstruowaniu rozwiązań otwierających możliwość wspierania przez gminy beneficjentów Programu Czyste Powietrze. Połączenie działań i środków państwa i samorządu to najbardziej efektywna forma walki ze smogiem – mówi Przemysław Mieloch.

Joanna Nowaczyk