Rzeczpospolita Mosińska 1848

„Rzeczpospolita Mosińska 1848 – rekonstrukcja proklamacji niepodległości w Mosinie” – pod takim hasłem Gmin Mosina upamiętniła czyn zbrojny mieszkańców Mosiny i okolic w walce o odzyskanie niepodległości Ojczyzny przed 171 laty. W czasie wielkopolskiej Wiosny Ludów, do Mosiny na wezwanie jej mieszkańców, wkroczył oddział powstańców dowodzony przez Jakuba Krauthofera-Krotowskiego. 3 maja 1848 r. Krotowski proklamował tu niepodległą, polską republikę i ustanowił polskie władze administracyjne miasta.

W sobotę 15 czerwca, mosiński rynek odbył podróż w przeszłość do czasu tej proklamacji.. Wydarzenie, które odbywało się pod Patronatem Honorowym Burmistrza Gminy Mosina i Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego, zorganizowała Galeria Sztuki w Mosinie, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Mosinie, instytucji, szkół, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańców Gminy Mosina. Gościem wydarzenia był Poseł na Sejm RP Szymon Ziółkowski, który sam w stroju z epoki wsparł działania rekonstrukcyjne.  „Rzeczpospolita Mosińska 1848 – rekonstrukcja proklamacji niepodległości w Mosinie” znalazła się na mapie wydarzeń „Niepodległej” wpisujących się w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Niepodległa

Na Placu 20 Października powstała symboliczna rekonstrukcja miasteczka z połowy XIX w. Odtworzone zostało życie mieszkańców Mosiny i okolic z czasów powstania wielkopolskiego 1848 r. W XIX-wiecznym miasteczku, odwiedzający to miejsce mogli obejrzeć kuchnię mieszczańską, pokój dziecięcy, pokój mieszczański, targ handlowy i szkołę, wziąć udział w warsztatach z XIX-wiecznego rzemiosła – z ceramiki, haftu, malowania na porcelanie, spróbować swoich sił w turniejach sprawnościowych z epoki, nauczyć pisać się gęsim piórem i atramentem. W obozie powstańców działał punkt werbunkowych dla ochotników do powstania i lazaret, a przy obozie – warsztaty z wykonania Kokardy Narodowej i wybijania rytmów powstańczych na werblu. W powstańczej karczmie na głodnych czekała smaczna grochówka. W chłopskiej zagrodzie odbywały się codzienne zajęcia mieszkańców wsi z tego okresu, warsztaty z wicia wianków, wyplatania wiklinowych koszyków, a chłopska karczma częstowała gości chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami oraz wodą….

W tym dniu na mosińskim rynku obowiązywała specjalna waluta – 1 Mosin, którą każdy z uczestników otrzymał za udział w warsztacie lub konkursie. Za tak zdobyte papierowe „pieniążki” otrzymał upominek lub ciepłą strawę. 

Na dzieci czekały gry i zabawy, a na uczestników konkursu na strój historyczny – nagrody. Każdy mógł wykonać sobie także fotografię w stroju z epoki z „przebieralni” w atelier mosińskiego fotografa i otrzymać takie pamiątkowe zdjęcie.

W innym konkursie, na element rekonstrukcji XIX-wiecznej Mosiny, prace konkursowe przygotowało 5 szkół, walcząc o nagrodę Burmistrza Gminy Mosina.   

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było odtworzenie wkroczenia oddziału powstańczego Jakuba Krauthofera-Krotowskiego do Mosiny i ustanowienia niepodległej, polskiej republiki – Rzeczypospolitej Mosińskiej.  W inscenizacji wystąpiła grupa rekonstrukcyjna Semper Fidelis z Lubonia pod kierunkiem Sergiusza Myszograja oraz mieszkańcy Gminy Mosina.

Organizatorzy wydarzenia składają gorące podziękowania wszystkim mieszkańcom, organizacjom, stowarzyszeniom, szkołom i instytucjom za wielkie zaangażowanie w to wspólne przedsięwzięcie, a także innym uczestnikom, którzy mimo panującego tego dnia upału zechcieli zajrzeć w zakątki XIX-wiecznej Mosiny by wziąć udział w tej żywej lekcji historii.

INSCENIZACJA - FILM

Scenariusz rekonstrukcji XIX-wiecznej Mosiny i proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej: Sergiusz Myszograj
Konsultacje historyczne: Joanna Nowaczyk
Narrator: Przemysław Warkocki

Rekonstrukcję wsparli:

Mosiński Teatr Bez Kurtyny, Fundacja Stworzenia Pana Smolenia, Stowarzyszenie SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie, Stowarzyszenie Klub Bab Wspaniałych, Grupa Inicjatywna Baranówko, Hufiec ZHP Mosina i Krąg Instruktorski TWA Elita, Szkoła Podstawowa w Pecnej, Szkoła Podstawowa w Krośnie, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie, Szkoła Podstawowa w Czapurach, Szkoła Podstawowa w Krosinku, Mosińska Biblioteka Publiczna, Mosiński Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie, Pracownicy Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu oraz inni pracownicy Urzędu Miejskiego, Adam Bilski (grochówka), Małgorzata Kosz (pieczywo), Aneta Baraniak (produkty rolne i akcesoria gospodarcze).

W inscenizacji proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej wystąpili:

Grupa rekonstrukcyjna Semper Fidelis z Lubonia pod kierunkiem Sergiusza Myszograja

Piotr Ostafi w roli Jakuba Krauthofera-Krotowskiego – zawodowy adwokat, aktor z serialu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”.

Władysław Antkowiak w roli Wojciecha Rosta – aktor mosińskiego Teatru Bez Kurtyny

Piotr Grzesiewski w roli nauczyciela szkoły pruskiej początku XX w. – nauczyciel historii Zespołu Szkół w Krośnie

Uczniowie Zespołu Szkół w Krośnie w rolach uczniów tej szkoły.

Mieszkańcy: Krąg Instruktorski TWA Elita, Teatr Bez Kurtyny, mieszkańcy, uczestnicy stanowisk rekonstrukcyjnych

Kostiumy: Wypożyczalnia Teatru Wielkiego w Poznaniu

Patronat Honorowy

Burmistrz Gminy Mosina

Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Patronat medialny:

TVP 3 Poznań, Radio Poznań, Informator Mosiński, Gazeta Mosińsko-Puszczykowska, Fakty Mosińsko-Puszczykowskie

Relacje:

TVP 3 Wielkopolska Wara Poznania

TELESKOP

TVP 3 Historia

WTK

RADIO POZNAŃ

GŁOS WIELKOPOLSKI

GAZETA WYBORCZA

MOSINA TV

Fotorelacje na fb Gminy Mosina

Gminne Centrum Informacji
Agnieszka Bereta
Fabian Mielczarek

Joanna Nowaczyk

Fot. Agnieszka Bereta, Beata Tomczak, Fabian Mielczarek, Piotr Cybichowski