fb
Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Wydarzenia

Data opublikowania: 2020-07-06

Zbudują "Most do Wiórka"

Grupa Inicjatywna Baranówko znalazła się wśród 4 laureatów ogólnopolskiego konkursu grantowego Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie - modułu dla dotychczasowych beneficjentów programu "Lato w teatrze", w którym projekty złożyło blisko 20 teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych.

W poprzednich latach Grupa Inicjatywna Baranówko  już trzykrotnie wygrała konkurs na projekt w programie "Lato w teatrze"  i w tym roku stanęła do konkursu w module "Lato w teatrze +" dla co najmniej trzykrotnych beneficjentów programu.  Swój zwycięski projekt "Most do Wiórka" GIB będzie realizować w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wiestin.

Program "Lato w teatrze" powstał w 2008 roku, jako odpowiedź na potrzebę ożywienia teatrów w okresie wakacyjnym.  Warto tu dodać, że wśród laureatów jego tegorocznej edycji znalazło się inne stowarzyszenie z naszej Gminy - "A la teatr" z Bolesławca. Tegoroczne wakacje będą więc sceną teatralnych warsztatów dla dzieci i młodzieży organizowanych niezależnie przed dwa nasze gminne stowarzyszenia.

Stowarzyszeniom gratulujemy sukcesu w konkursie grantowym i razem z młodymi uczestnikami warsztatów z niecierpliwością czekamy na realizację ciekawych projektów.

Joanna Nowaczyk

   

MOST DO WIÓRKA   

W kwietniu, mimo wielkiej niepewności,  „Lato w teatrze” oznaczało dla nas tylko jedno, radość z pozytywnej oceny w ogólnopolskim konkursie ogłaszanym corocznie przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Nie było łatwo, ponieważ ze względu na zasady regulaminowe i trzykrotną wygraną w kolejnych latach,  mogliśmy  ubiegać się o moduł dużo trudniejszy, czyli o Lato w teatrze +,  dedykowany wyłącznie wybranym organizacjom. W tle epidemii i związanych z nią utrudnień znaleźliśmy się w gronie 4 zauważonych inicjatyw  w kraju, co samo w sobie jest bardzo dużym wyróżnieniem. Stało się tak, również dzięki projektowemu Partnerowi, Stowarzyszeniu WIESTIN z Wiórka, które nie bało się podjąć razem z nami tego szczególnego wyzwania.

Jesteśmy zachwyceni, że dane nam będzie współtworzyć z Wiestinem  jeden z najlepszych programów dla dzieci i młodzieży w Polsce. Tajemnica tej przygody to połączenie teatru i artystycznych wizji dzieci pod okiem wyjątkowych ludzi sztuki. Tu dziecko jest najważniejsze.

Czy w tegoroczne lato uda się nam zbudować Most do Wiórka?

Koncepcja działania oparta jest na chęci zbudowania z dziećmi Mostu do Wiórka – mostu między kolegami, którzy mieszkają po obu stronach Warty. Jest on metaforyczny i jednocześnie rzeczywisty.

Od 27 lipca do 12 sierpnia będziemy łączyć światy w wyobraźni, stawiając realne obiekty w przestrzeni (nagrania, filmy itp.). Dzisiejsza sytuacja powoduje, że jesteśmy  rozrzuceni i dlatego w odpowiedzi na ten stan rzeczy, korzystając ze współczesnych technologii łączymy się, tworząc wirtualne porozumienia. W tej drodze wspomogą nas teksty źródłowe.

Opowieść „Most do Terabithii” Katherine Paterson to kraina, do której można dostać się jedynie za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej na drzewie rosnącym na brzegu rzeki. Świat odpowiednio zaopiekowany i zadbany może być lepszy. Podczas  wycieczek odwołamy się do przyrody, bardzo bliskiej Stowarzyszeniu WIESTIN.

Fragmenty z książki „Kajtuś czarodziej” Korczaka i „Babcocha” Justyny Bednarek pozwolą na przejście do sprawczości. Dziecko zostanie postawione w roli kreatora. Rozwinie indywidualne uzdolnienia i nauczy się realnej oceny swoich umiejętności.

Wszystkie elementy powstałe i wypracowane podczas warsztatów online oraz wycieczek w gminnej przestrzeni  znajdą się w 2 spektaklach finałowych zaplanowanych na 11 i 12 sierpień 2020 r. Relacje z każdego dnia będzie można śledzić na stronach www.gib.org.pl  i www.wiestin.pl Ze względu na zaistniałe obostrzenia, liczba dzieci jest ograniczona. Rekrutacja odbywać się będzie przez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.gib.org.pl  do dnia 22. 07. 2020r. Zajęcia są bezpłatne!

Dorota Lisiak
Grupa Inicjatywna Baranówko GIB

 

OPIS PROGRAMU  "LATO W TEATRZE"

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na www.latowteatrze.pl oraz www.facebook.com/programLatowteatrze.

 

LATO W TEATRZE 2020 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

  • Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy
  • Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni – Mały Dom z Barlinka
  • Grupa Inicjatywna Baranówko + Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Wiestin
  • Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Fundacja Migawka

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr, Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej – Krzywdy, Biblioteka - Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Dom Kultury w Strzelnie, Fundacja Ditero, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja MUCHA, Fundacja PRO FUTURO, Fundacja t:, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja TIFF Collective, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Lubartowski Ośrodek Kultury, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Miejski Teatr Miniatura, Ośrodek Teatralny Kana, Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Bliżej Szkoły, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan,  Stowarzyszenie K.O.T., Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Origo, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Dobre, Stowarzyszenie Teatr Nowy,  Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy,  Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Terra Artis Lanckorona.

 

 

 

 

 

 

Pozostałe Wydarzenia
2020-08-05

Zostań Partnerem MKM

Zapraszamy do współpracy partnerów /firmy, instytucje, organizacje/ w ramach programu Mosińska Karta Mieszkańca.
Czytaj więcej
2020-08-04

Konsultacje społeczne również w aplikacji mobilnej

Mieszkańcy od dzisiaj mogą brać udział w konsultacjach społecznych poprzez aplikację na urządzenia mobilne Transparentne JST.
Czytaj więcej
2020-08-01

Nowa aplikacja turystyczna Gminy Mosina - Smart Tour

Uruchamiamy dla naszych mieszkańców oraz odwiedzających gości aplikację Smart Tour!
Czytaj więcej
2020-07-31

MOSINA | vlog samorządowy odc. 36

W dzisiejszym odcinku m.in. o rozpoczęciu prac nad nową obwodnicą, bonie inwestycyjnym oraz nowym roku szkolnym.
Czytaj więcej
2020-07-31

15 sierpnia w Mosinie

Zapraszamy na obchody 15 sierpnia w Mosinie, połączone z 50-leciem działalności Mosińskiego Ośrodka Kultury.
Czytaj więcej
2020-07-31

Sowiniecka - nowy raport o utrudnieniach

Informujemy o kolejnych utrudnieniach w ruchu drogowym związanych z budową ul. Sowinieckiej.
Czytaj więcej
Więcej wydarzeń
kategorie
dla mieszkańca
najczęściej czytane