Złej jakości powietrza w Polsce nie można bagatelizować. Chodzi nie tylko o zdrowie, ale i życie obecnych i przyszłych pokoleń. Wszyscy chcą oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem, ale by to było możliwe musimy być świadomi zagrożeń jakie niesie za sobą spalanie śmieci w domowych piecach.
Niestety w niektórych kotłowniach zamiast węgla czy drewna spalane są plastikowe butelki i śmieci. Nie brakuje też mieszkańców, którzy palą starymi meblami, w tym płytami paździerzowymi zawierającymi szkodliwe kleje i inne odpady np. skóry.
Przypominamy, że ustawowy zakaz spalania odpadów dotyczy nie tylko pieców, ale również spalania na terenie nieruchomości. Spalając odpady łamiemy prawo, ale przede wszystkim szkodzimy środowisku, sobie i otoczeniu.
NIE WOLNO SPALAĆ:
- wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, pojemników, toreb foliowych,
- zużytych opon i innych odpadów z gumy,
- odzieży, obuwia,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych,
- sztucznej skóry,
- opakowań po farbach, lakierach,
- opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
- papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych,
- liści.
Co wytwarzamy spalając odpady?
- pyły z metalami ciężkimi – powodują zagrożenie białaczką,
- tlenki azotu – podrażniają i uszkadzają płuca,
- tlenek węgla – utrudnia transport tlenu w organizmie, oddziałuje na centralny układ nerwowy,
- dwutlenek siarki – powoduje trudności w oddychaniu,
- chlorowodór – tworzy z parą wodną silnie żrący kwas solny, spalając 1 kilogram odpadów z PVC - butelki plastikowe, folie, itp., wytwarzamy aż 280 litrów gazowego chlorowodoru),
- cyjanowodór – tworzy z parą wodną kwas pruski – blokuje nieodwracalnie oddychanie tkankowe,
- dioksyny i furany – należą do najbardziej toksycznych substancji na świecie (10.000 razy bardziej toksyczne od cyjanku potasu). Powodują nowotwory wątroby i płuc, mogą uszkodzić strukturę kodu genetycznego i płód w czasie ciąży, mają działanie alergizujące.
Wydajność energetyczna spalania nieposegregowanych śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Domowe kominy pozbawione filtrów produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci. Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach, to powoduje wydzielanie się mnóstwa zanieczyszczeń – w dymie z kominów możemy znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny. Spalanie śmieci nie pomaga zaoszczędzić na kosztach węgla, a może stać się przyczyną bardzo poważnych i szkodliwych problemów zdrowotnych.
NIE PAL ŚMIECI I REAGUJ JEŚLI KTOŚ TO ROBI
Jeśli zauważysz, że ktoś w Twoim otoczeniu spala odpady, zareaguj i poinformuj o tym Straż Miejską w Mosinie. W mosińskim urzędzie, Gminnym Centrum Informacji i centrach w Nowinkach i Świątnikach dostępne są specjalnie przygotowane zawieszki, które każdy może zabrać i zawiesić na płocie, furtce czy drzwiach sąsiada, który pali śmieciami i truje okolicznych mieszkańców. Zachęcamy do rozwieszania oraz rozdawania zawieszek znajomym, rodzinie i wszystkim tym, którzy w swojej okolicy mają problem z sąsiadami palącymi śmieci.
Warto wiedzieć, że osoby, które zostaną przyłapane na spalaniu odpadów muszą liczyć się z surowymi karami.