W ramach obchodów 170. rocznicy proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Niepodległości i Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka od 3 do 26 maja odbywały się imprezy upamiętniające to wydarzenie historyczne.
Inauguracja obchodów
3 maja w Mosinie, w przypadające w tym dniu Święto Konstytucji, zainaugurowane zostały obchody 170. proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Honorowym Patronatem Marszałka Województa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Podczas uroczystości z udziałem mieszkańców, przedstawicieli lokalnych środowisk i gości, Burmistrz Gminy Mosina Jerzy Ryś i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mosinie Małgorzata Kaptur odsłonili w imieniu społeczeństwa tablicę pamiątkową ufundowaną przez Mieszkańców Ziemi Mosińskiej „Dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 100. rocznicy zwycięskiego powstania wielkopolskiego i 170. rocznicy proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej.”
Taaka ryba na 170-lecie
13 maja na Kanale Mosińskim rozegrane zostały zawody wędkarskie o puchar Rzeczypospolitej Mosińskiej. Zawody zorganizowały koła PZW Mosina Miasto, Mosina Hobby i Rogalinek wspólnie z Kołem Łowieckim „Żbik”.
Festyn pod Mosińską Flagą
W sobotę 19 maja, cztery mosińskie osiedla upamiętniły 170-lecie Rzeczypospolitej Mosińskiej festynem dla mieszkańców „Pod Mosińską Flagą” zorganizowanym przez cztery mosińskie osiedla: „Śródmieście”, „Czarnokurz”, „Za Moreną” i „Przy Jeziorze”, przy wsarciu Fundacji Stworzenia Pana Smolenia.
Relacja z festynu
Rajd Śladami Rzeczypospolitej Mosińskiej
24 maja odbył się XIX rajd „Śladami Rzeczypospolitej Mosińskiej”, w tym roku w ramach obchodów 170. rocznicy proklamacji niepodległości w Mosinie. Organizator: Krąg Instruktorski T.W.A. „Elita”
Relacja z rajdu
Wystawa w Izbie Muzealnej i uroczysta sesja Rady Miejskiej w Mosinie - 25 maja
W Izbie Muzealnej otwarto wystawę „Pamięci Laureatów Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej”. W sali ekspozycyjnej Izby zaprezentowane zostały sylwetki nieżyjących już osób uhonorowanych tym najwyższym, lokalnym wyróżnieniem za „umiłowanie, utożsamianie i rozsławianie” Ziemi Mosińskiej.
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Mosinie wręczono Medal Rzeczypospolitej Mosińskiej tegorocznemu laureatowi Romanowi Czeskiemu. Roman Czeski – artysta plastyk, regionalista, autor licznych wystaw, tablic pamiątkowych oraz legend i anegdot, popularyzator sylwetki Eleganta z Mosiny. Za swoją działalność artystyczną otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. tytuł Mistrza Rzemiosła Artystycznego nadany przez Ministra Kultury i Sztuki, Dyplom godności Lidera Pracy Organicznej i Statuetkę Honorowego Hipolita przyznane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego oraz medal Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Fotorelacja z sesji i z otwarcia wystawy
Regaty o puchar Rzeczypospolitej Mosińskiej
W sobotę 26 maja na Jeziorze Dymaczewskim odbyły się Otwarte Regaty o Puchar Rzeczypospolitej Mosińskiej. Udział w regatach wzięło 8 załóg.
FESTYN 170 LAT RZECZYPOSPOLITEJ MOSIŃSKIEJ - 26 maja
Uroczyste przekazanie kluczy do bram miasta
Na czas Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej burmistrz Jerzy Ryś przekazał klucze do bram miasta Młodzieżowemu Sejmowi Rzeczypospolitej Mosińskiej pod kierownictwem Marszałek Sejmu Magdaleny Górczak. Sejm ustalił zasady obowiązujące podczas obchodów Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej na szczytną pamiątkę proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej przez Jakuba Krauthofera-Krotowskiego w dniu 3 maja 1848 roku. Na ten czas ustanowiona została młodzieżowa władza wykonawcza – Rząd Rzeczypospolitej Mosińskiej, a także władza sądowniczą złożona z 5 rajców. Przewodniczyła im Sędzia Pokoju Weronika Banach. Rajcami zostali Kinga Jaworska, Karol Nowicki Dominik Klemczak i Małgorzata Pieszak
1 Mosin
Uczestnicy imprezy plenerowej otrzymali na pamiątkę świeżo wybitą monetę lokalną „1 Mosin” na stoisku mincerskim Witolda Wilhelma. Monety pomagał wybijać Zbigniew Krawczyk. W sobotnie popołudnie do stoiska ustawiała się długa kolejka po tę okolicznościową pamiątkę.
Gazeta Mosińska
Ukazała się rocznicowa „jednodniówka” – Gazeta Mosińska, relacjonująca „na żywo” wydarzenia historyczne sprzed 170 lat pod redakcją Joanny Nowaczyk i Jacka Szeszuły. Jednodniówkę, której kolportaż prowadzony był podczas festynu, można jeszcze zdobyć w Urzędzie Miejskim w Mosinie, a także w Gminnym Centrum Informacji w Mosinie i Mosińskiej Bibliotece Publicznej.
Poczta konna
We współpracy z Pocztą Polską przygotowaliśmy dla mieszkańców filatelistyczne wydawnictwa – kartki pocztowe, koperty i znaczki, ozdobne rki, datowniki okolicznościowe. Wydawnictwa dostępne były na obleganym podczas festynu stoisku Poczty Polskiej. Niecodzienną atrakcją była poczta konna, a korespondencję wrzuconą tego dnia skrzynki na miejskim rynku na trasie Mosina – Puszczykowo przewiozła Stajnia Radi Rogalinek w asyście oddziału reprezentacyjnego Towarzystwa Przyjaciół i Byłych Żołnierzy 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
Wydawnictwa filatelistyczne dostępne są jeszcze w Sklepiku Elaganta, a kartki pocztowe i koperty w Urzędzie Pocztowym przy ul. Kolejowej 1. Do końca roku w jednym okienek tej poczty stosowany będzie rocznicowy datownik ozdobny ze zmienną datą.
Happening artystyczny – pomnik Krotowskiego
W Parku na Budzyniu, ku pamięci bohatera Wiosny Ludów - twórcy Rzeczypospolitej Mosińskiej Jakuba Krauthofera-Krotowskiego, Grupa Pigmaliona z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu wzniosła jego pomnik w ramach całodniowego happeningu. Pomnik można było obejrzeć przez 2 dni. Organizator: Galeria Miejska w Mosinie.
Wystawa plenerowa
Przed Urzędem Miejskim w Mosinie zaprezentowana plenerowa wystawa przedstawiająca historię Rzeczypospolitej Mosińskiej.
Konkurs na strój historyczny
W czasie festynu 26 maja na mosińskim rynku zjawiła się grupa mieszkańców w strojach historycznych. Była to okazja do prezentacji przygotowanych przez siebie strojów w ramach
konkursu na najlepszy kostium. Każdy kto przybył tego dnia w ubiorze z epoki otrzymał także upominek.
Rocznicowe konkursy szkolne
Obchody 170. rocznicy proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej wsparły gminne szkoły konkursami i projektami rocznicowymi. Na sobotniej, plenerowej scenie rozstrzygnięto niektóre z nich. W kolejnym numerze Informatora - o konkursach i ich laureatach.
Rekonstrukcja historyczna
Na mosińskim rynku odtworzone zostało historyczne wydarzenie z 1848 r. – ogłoszenie niepodległej, polskiej republiki ze stolicą w Mosinie. Rekonstrukcja proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej przyciągnęła licznych obserwatorów nie tylko z Mosiny. Widowisko przygotowała Grupa Rekonstrukcji Cywilno-Militarnej Semper Fidelis, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosine, aktorzy, mosińskie stowarzyszenia oraz mieszkańcy miasta.
Fotorelacje: Piotr Cybichowski (1), (2), (3), (4) ,(5), (6); Wojciech Polonus
Fotorelacje z festynu "170 lat Rzeczypospolitej Mosińskiej"
To wspólne przedsięwzięcie upamiętniające niepodległościowy czyn z czasów Wiosny Ludów, zakończyło główne obchody 170. rocznicy proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Niepodległości i Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, które trwały od 3 maja.
Władze samorządowe Gminy Mosina dziękują wszystkim, którzy wsparli organizację obchodów 170. rocznicy proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej w dniach 3 – 26 maja.
Obchody zostały objęte patronatem medialnym: TVP 3 Poznań, Radio Poznań, Gazeta Mosińsko-Puszczykowska, Fakty Mosińsko-Puszczykowskie, Nasza-okolica.pl, TTVI Mosina.
Joanna Nowaczyk