Trwają zdjęcia do filmu o mosińskim bohaterze Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 st. strz. Piotrze Mocku, w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Premiera w Mosinie odbędzie się w ramach gminnych obchodów 106. rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan, w Mosińskim Ośrodku Kultury. Z kolei 11 stycznia 2025 r. będzie miał miejsce drugi pokaz premierowy – w Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szubinie, w 106. rocznicę wyzwolenia tego miasta.
W sobotę 19 października rejestrowaliśmy sceny z pogrzebu naszego bohatera st. strz. Piotra Mocka według opisu opublikowanego na łamach Kuriera Poznańskiego z 1919 r., z udziałem Prezbitera Proboszcza Adama Prozorowskiego, Stowarzyszenia Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w Barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich, statystów odtwarzających między innymi role historycznych mieszkańców Mosiny - uczniów Zespołu Szkół w Krośnie i Szkoły Podstawowej "Pod Lipami" w Krosinku, nauczycieli, rekonstruktorów historycznych naszego Stowarzyszenia i mieszkańców.
Z kolei w ostatni weekend października, w sobotę i w niedzielę, na planie filmowym odtwarzaliśmy historyczną potyczkę szwadronu ppor. Ciążyńskiego w czasie walk o Szubin, podczas której zginął st. strz. Piotr Mocek. Sceny rekonstrukcyjne wsparli ułani ze Stowarzyszenia Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w Barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz Stowarzyszenie Gruba Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację zdjęć filmowych, z których pełna fotorelacja znajduje się na FB Stowarzyszenia:
Zdjęcia do scen pogrzebu st. strz. Piotra Mocka
Zdjęcia do scen z akcji szwadronu ppor. Ciążyńskiego
Dziękujemy Prezbiterowi Proboszczowi parafii pw. św. Mikołaja w Mosinie Adamowi Prozorowskiemu, panu Andrzejowi Walterowi z Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich, ułanom i wszystkim rekonstruktorom historycznym, Wypożyczalni Kostiumów Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Zakładowi M.TARKA - Kompleksowe Usługi Pogrzebowe, Rio Grande Krosinko, Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Mosinie.
Osią scenariusza filmu, który powstaje w ramach projektu jest historia jedynego poległego powstańca z tego miasta, który zgłosił do powstania jako ochotnik i zginął 11 stycznia 1919 r. w walkach o Szubin, walcząc w szeregach szwadronu konnego ppor. Kazimierza Ciążyńskiego, przyszłego 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Będzie to film dokumentalny z elementami reportażu i rekonstrukcji historycznej według scenariusza Joanny Nowaczyk, przed laty autorki artykułów o bohaterze i inicjatorki przywrócenia o nim lokalnej pamięci. W nasz projekt włączyło się wiele osób – mieszkańcy, szkoły, stowarzyszenia i instytucje, nie tylko z Wielkopolski, ale też z województwa kujawsko-pomorskiego. W realizacji filmu udział biorą rekonstruktorzy historyczni Stowarzyszenia SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie – nasi wolontariusze, członkowie i podopieczni, a także członkowie grup rekonstrukcyjnych z Poznania i okolic oraz z Kcyni. Natomiast reżyserią filmu zajmują się Kamila Plumińska-Błoszyk i Joanna Nowaczyk, przy współpracy z realizatorem zdjęć - Studiem Filmowym V3. Muzykę do filmu komponuje Marek Wojciechowski.
Już teraz zapraszamy na jego premierę w Mosinie i w Szubinie.
O bohaterze projektu: Piotr Mocek - bohater Powstania Wielkopolskiego
O projekcie: na stronie FB Stowarzyszenia SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie i w wydarzeniu FB
O realizacji zdjęć filmowych:
Patronat Honorowy:
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919
Partnerzy:
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie, Stowarzyszenia Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w Barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Mosiński Ośrodek Kultury, Środowiskowy Dom Samopomocy w Mosinie, Zespół Szkół w Krośnie
Patronat medialny:
TVP 3 Poznań, Radio Emaus, Filantrop naszych czasów
Koordynator projektu: Joanna Nowaczyk
Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Stowarzyszenie SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie
Fot. Kamila Plumińska-Błoszyk, Magdalena Górna, Joanna Nowaczyk, Anna Zięba