Nowa Sala Ślubów czeka na Pary

 

 

W ubiegłym tygodniu zakończyły się ostatnie przygotowania nowej Sali Ślubów do pełnienia przez nią uroczystej, okolicznościowej funkcji. Już w piątek 26 maja, miały w niej miejsce dwa pierwsze śluby, a Parom wstępującym na nową drogę życia, udzielił ich osobiście Burmistrz Gminy Mosina.

Nowa Sala Ślubów mieści się  w budynku nr 2 Urzędu Miejskiego w Mosinie przy ul. Dworcowej 3, gdzie swoją siedzibę ma również nasz Urząd Stanu Cywilnego. Jeszcze w czerwcu tego roku, część ceremonii ślubnych odbędzie się w dotychczasowej Sali Ślubów przy ulicy Śremskiej, zgodnie z życzeniem niektórych par dużo wcześniej planujących zawarcie tam małżeństwa.  Natomiast od lipca br. Sala Ślubów przy ul. Dworcowej w Mosinie przejmie całkowicie funkcję miejsca tej ceremonii w Gminie Mosina.

 

 

Śluby udzielone osobiście przez Burmistrza w nowej Sali przy ul. Dworcowej, to nie pierwszy taki przypadek w historii mosińskiego samorządu. Na podstawie Prawa o aktach stanu cywilnego, wójt, burmistrz, prezydent miasta pełni również funkcję kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, z pełną kompetencją do udzielania ślubów cywilnych. Na początku lat 90. ubiegłego wieku z tej kompetencji skorzystał kilkakrotnie pierwszy Burmistrz naszej Gminy Bogdan Robakowski, a w roku 1993,  jednego ślubu cywilnego udzielił również Burmistrz Jan Kałuziński. Dopiero teraz, po upływie 30 aż lat, a po raz pierwszy w XXI wieku, w Mosinie miały miejsce kolejne śluby, w których akt zawarcia małżeństwa potwierdził osobiście Burmistrz Gminy Mosina – Burmistrz Dominik Michalak.        

J. Nowaczyk

fot. P. Ludwiczak