W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie

Dziś, 8 maja, w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, obchodzoną w kilku jej krajach, także w Polsce, jako Dzień Zwycięstwa, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mosinie Małgorzata Kaptur, w imieniu społeczeństwa Gminy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Pamięci na Placu 20 Października w Mosinie, poświęconym między innymi ofiarom tamtej wojny. W związku z trwającą pandemią i obowiązkiem zachowania środków ostrożności, upamiętnienie tej rocznicy odbyło się bez bezpośredniego udziału mieszkańców oraz delegacji instytucji, organizacji i stowarzyszeń.  

 

8 maja 1945 roku o godzinie 23.01, Niemcy zaprzestali działań zbrojnych na wszystkich frontach, a w ciągu kolejnych dwóch godzin niemieckie dowództwo podpisało w Berlinie bezwarunkową kapitulację wobec zachodnich aliantów i ZSRR. Trwający 6 lat konflikt zbrojny pochłonął w Europie ponad 40 milion ofiar. W Mosinie i okolicach, w czasie niemieckiej okupacji, w mieście i jego okolicach Niemcy aresztowali 513 osób, w tym 58 dzieci. Spośród aresztowanych zginęło ok. 400 osób. Wobec mieszkańców Ziemi Mosińskiej niemiecki okupant zastosował wszystkie formy represji. Nasi mieszkańcy walczyli na różnych frontach II wojny światowej, składając w niej także ofiarę krwi. W wyniku tego światowego konfliktu zginęło ponad 6 milionów polskich obywateli.

Kapitulacja III Rzeszy, nie dla wszystkich państw oznaczała odzyskanie wolności. Dla milionów mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, koniec II wojny światowej był początkiem komunistycznego terroru i podległości ZSRR. W Polsce, w której ponad sto tysięcy osób podjęło czynny opór przeciwko tworzonej przez Stalina komunistycznej władzy, tak naprawdę wojna o niepodległość zakończyła się dopiero w 1989 r.

 

J. Nowaczyk
Fot. Małgorzata Witt