Wydarzenia w Rogalinie

28 czerwca, w Rogalinie, odbyło się spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także ministrów z Bałkanów Zachodnich. Grupie Wyszehradzkiej przewodniczy obecnie Polska, a gospodarzem spotkania, na którym rozmawiano przede wszystkim o integracji europejskiej regionu, był Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau. Uczestnicy spotkania wzięli także udział w obchodach 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca’56. A w godzinach popołudniowych, w Pałacu w Rogalinie – dawnej, rodowej siedzibie Raczyńskich, w której mieści się dziś oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, miała miejsce uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Wirydiannie Raczyńskiej-Rey za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania i popularyzowania polskiego dziedzictwa kulturowego.

Wirydianna Raczyńska-Rey jest córką Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1979 – 1986. W roku 1990, przed swoją śmiercią, za aprobatą córek Prezydent Raczyński przekazał swój majątek w Rogalinie państwu polskiemu, powołując Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jako ostatni męski potomek rogalińskiej linii rodu przekazał fundacji wszelkie prawa do swojej rodowej siedziby oraz zbiorów zgromadzonych przez jego przodków. Celem fundacji jest ochrona i udostępnianie społeczeństwu polskiemu dzieł sztuki i innych zbiorów rodziny Raczyńskich oraz całego zespołu pałacowego w Rogalinie.

W czerwcowej uroczystości wręczenia odznaczenia Orderu Odrodzenia Polski pani Wirydiannie, udział wzięli: z ramienia polskiego rządu Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Minister Andrzej Dera, Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau, Sekretarz Stanu w MSZ Minister Szymon Szynkowski vel Sęk, a także – Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasza Łęckiego i Kierownik Oddziału MNP w Rogalinie Ewa Leszczyńska, Sekretarz Fundacji Raczyńskich Mikołaj Pietraszak Dmowski oraz rodzina pani Wirydianny Raczyńskiej-Rey. Gościem uroczystości był również Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch.

Uroczystość poprowadził Dyrektor Tomasz Łęcki, a  aktu dekoracji Orderem dokonał, w imieniu Prezydenta RP, Sekretarz stanu przy jego kancelarii Minister Andrzej Dera. - Prosiłbym, aby przyjęła Pani to odznaczenie jako podziękowanie Rzeczypospolitej za to, co pani dla dobra Rzeczypospolitej zrobiła – powiedział Minister podczas dekoracji. Minister podziękował za dar rodziny Raczyńskich - majątek w Rogalinie, który teraz służy społeczeństwu i zostanie ku potomności.– Na wieki będzie wiadomo, że z Rogalina pochodzi ten wspaniały ród, że tutaj to wszystko się działo i zostanie dla tych, którzy przyjdą po nas – to jest ogromna zasługa Pani, Pani sióstr, całego rodu Raczyńskich.
Wśród podziękowań i gratulacji, pani Wirydianna przyjęła także wyrazy uznania od Burmistrza Gminy Mosina Przemysława Mielocha. – To wielki zaszczyt dla nas, dla Gminy Mosina, że wśród nas jest Pani, która uzyskała od Pana Prezydenta wielkie odznaczenie w dowód uznania zasług pani i wszystkich Raczyńskich, którzy działali na rzecz dobra państwa polskiego – mówił Burmistrz, podkreślając znaczenie dla naszej Gminy, jakie ma obecność tu siedziby zasłużonego dla kraju rodu. Sama pani Raczyńska nie kryła wzruszenia z powodu okoliczności, jaką była uroczystość, ale też miejsca tej uroczystości – jej rodzinnego domu takiego, jak wygląda obecnie.  – Ogromnie się cieszę, że ten Rogalin jest taki piękny, cudowny – powiedziała Wirydianna Raczyńska-Rey.  

Na zakończenie, uczestnicy uroczystości udali się do Mauzoleum Rodziny Raczyńskich oddać hołd Panu Prezydentowi RP na uchodźstwie, Ojcu Wirydianny Raczyńskiej-Rey. Na sarkofagu, w którym spoczywa Edward Bernard Raczyński, przedstawiciele władz państwowych, a także Burmistrz Gminy Mosina złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. 

- Był to dla mnie zaszczyt, że mogłem być świadkiem wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski pani Wirydiannie Raczyńskiej-Rey i złożyć jej osobiście wyrazy uznania - mówi Przemysław Mieloch, Burmistrz Gminy Mosina.  - Jesteśmy dumni,  że w Rogalinie, na terenie naszej gminy, położona jest siedziba znakomitego rodu Raczyńskich, dobrze zasłużonego OjczyźnieMój udział w wydarzeniu był również okazją do rozmów z panami ministrami goszczącymi tego dnia w Rogalinie - dodaje Burmistrz. Jak stwierdza dalej, zarówno uroczystość związana z uhonorowaniem pani Raczyńskiej-Rey, jak i spotkanie Grupy Wyszehradzkiej  w Rogalinie na trwale wpisze się w kronikę ważnych wydarzeń w Gminie Mosina. 

Joanna Nowaczyk
Fot. Piotr Owczarek