Znicze dla Powstańców

27 grudnia 1918 roku, o godz. 16:40 w Poznaniu rozpoczęło się zbrojne powstanie przeciwko pruskiemu zaborcy, zakończone rozejmem w Trewirze podpisanym 16 lutego 1919 r. i powrotem ziemi wielkopolskiej w granice Ojczyzny, postanowieniem traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. W roku 2021, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, na apel wielkopolskich samorządów, organizacji i instytucji, Sejm RP ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak głosi uchwalona jednogłośnie ustawa, podjęta została ona „w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”.
W Powstaniu 1918 – 1919 czynny udział wzięło ponad 300 mieszkańców związanych za życia z Ziemią Mosińską.

Z okazji 104 rocznicy zbrojnego zrywu Wielkopolan, w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, oddaliśmy w Mosinie hołd jego bohaterom. Na mogiłach uczestników powstania z Ziemi Mosińskiej, na cmentarzach w Mosinie, Rogalinku i Żabnie zapłonęły znicze. Jak co roku znicze pamięci od Gminy Mosina zapalaliśmy na wszystkich grobach powstańców, wspólnie z panami Jackiem Szeszułą i Włodzimierzem Gabrielskim oraz harcerzami i komendą z Hufca ZHP im. Bolesława Chrobrego w Mosinie z 19 Mosińskiej Drużyny Harcerskiej „Mafeking”; 19 Gromady Zuchowej „Wilczęta”; 19 Drużyny Harcerskiej „Czata” im. Bolesława Chrobrego oraz 8 Wodnej Drużyny Starszoharcerskiej "Mistral". Na mogiłach uczestników zwycięskiego zrywu Wielkopolan pojawiły się również znicze od uczniów Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie.   

W godzinach południowych, 27 grudnia, Pełniący Funkcję Burmistrza Gminy Mosina Marcin Lis oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Mosinie Dominik Michalak, w imieniu mieszkańców złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą st. strz. Piotra Mocka – poległego w powstaniu mieszkańca Mosiny, a także pod Pomnikiem Pamięci na mosińskim rynku, na którym jedna z tablic poświęcona jest powstańcom wielkopolskim.

O godzinie 17.30 na placu przy mosińskim cmentarzu, na którym spoczywa ponad 100 powstańców z Ziemi Mosińskiej – wśród nich poległy w walkach o Szubin Piotr Mocek, rozpoczęła się uroczystość patriotyczna dla uczczenia pamięci bohaterów powstania, z udziałem władz samorządowych Gminy, gości, pocztów sztandarowych, przedstawicieli instytucji, organizacji, stowarzyszeń, sołectw, osiedli, mieszkańców, wśród nich rodzin Powstańców Wielkopolskich z Ziemi Mosińskiej.

Podczas uroczystości Pełniący Funkcję Burmistrza oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Mosinie złożyli symboliczną wiązankę kwiatów na grobie Piotra Mocka oraz na zbiorowej mogile Rozstrzelanych 20 Października 1939 r., wśród których było kilku powstańców wielkopolskich. Oni też, choć 20 lat później, swój udział w powstaniu przypłacili życiem. Znicz pamięci zapalono również pod znajdującą się na cmentarzu tablicą pamięci uczestników walk o niepodległość w latach 1918 – 1921, a symboliczną wiązankę złożyła również delegacja Prawa i Sprawiedliwości.

Uroczystości, z oprawą muzyczną Mosińskiej Orkiestry Dętej i wartą honorową harcerzy Hufca ZHP Mosina, towarzyszyło wspomnienie jedynego poległego powstańca z Mosiny Piotra Mocka i innych uczestników zwycięskiego zrywu Wielkopolan z 1918 r. Dla nich zaśpiewano wspólnie pieść powstańczą z rodowodem harcerskim „Gdy szedłem raz od Warty”, a Marta Suchocka ze Szkoły Podstawowej w Pecnej, laureatka I miejsca w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Pamiętamy” w kategorii klas VII- VIII, wyrecytowała przejmujący wiersz patriotyczny Edwarda Słońskiego „Ta, co nie zginęła”.

W dalszej części obchodów, w kościele pw. św. Mikołaja w Mosinie, do którego uczestnicy udali się uroczystym przemarszem, wysłuchaliśmy okolicznościowych pieśni patriotycznych w wykonaniu mosińskiego Chóru pw. św. Cecylii. Następnie odprawiona została msza św. w intencji poległych i zmarłych powstańców wielkopolskich.

Cześć i chwała Bohaterom!

O losach poległego powstańca Piotra Mocka opowiada reportaż radiowy z roku 2009 Barbary Miczko-Malcher i Joanny Nowaczyk „POWRÓT BOHATERA”

O losach uczestników powstania związanych z Gminą Mosina przeczytać można w publikacji autorstwa Włodzimierza Gabrielskiego, Przemysława Mielocha, Joanny Nowaczyk i Jacka Szeszuły „POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY Z ZIEMI MOSIŃSKIEJ".

Okolicznościową uroczystość z okazji 104. rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan, w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przygotował Pełniący Funkcję Burmistrza Gminy Mosina wspólnie z Mosińskim Ośrodkiem Kultury.

Joanna Nowaczyk

Fot. M. Witt, M. Jakubowska, Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie (źródło fb)