Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

Załóż w banku swój osobisty rachunek. Dzięki temu, co miesiąc, otrzymasz na ten rachunek swoje świadczenie z ZUS – bezpiecznie i zawsze na czas.

Konto w banku to również możliwość opłacania rachunków, robienia zakupów przez internet i załatwiania wielu urzędowych spraw. Koniec z czekaniem w kolejkach lub na listonosza – konto w banku to wygoda i oszczędność Twojego czasu, a dodatkowo – bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne. Jest to szczególnie ważne właśnie teraz – w czasie pandemii.

Korzystanie z konta bankowego i bankowości elektronicznej nie musi być trudne. Na tej stronie poznasz korzyści, jakie daje posiadanie konta w banku, dowiesz się jak je założyć i jak bezpiecznie z niego korzystać, a także co zrobić, aby co miesiąc ZUS przekazywał na nie Twoje świadczenia.

Grafika przedstawia korzyści z posiadania konta w banku, o których mowa w tekście - przekierowanie do powiększonego obrazka

Co daje Ci konto w banku

Z kontem w banku jesteś bezpieczny

Jak założysz konto bankowe

Zapytaj w najbliższym banku o „podstawowy rachunek bankowy”. Tę usługę proponuje już wiele banków. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego banki proponują taki rodzaj konta, możesz obejrzeć film w internecie „Bankowość dla każdego: Odc. 2 - Bankowość dla Seniorów” (link do strony zewnętrznej).

Jak zmienisz sposób wypłaty świadczeń w ZUS   

Jeśli chcesz, abyśmy wpłacali Twoje świadczenie na Twoje konto bankowe, zgłoś nam to we wniosku o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.

grafika przedstawia jak zmienić sposób wypłaty w ZUS zgodnie z treścią tekstu - przekierowanie do powiększonego obrazka

Możesz to zrobić na dwa sposoby.

  1. W naszej placówce. Pomożemy Ci wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce).  Możesz go wypełnić w domu i złożyć go w najbliższej naszej placówce lub wysłać pocztą.

Instrukcja „Jak wypełnić i złożyć wniosek EZP o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce” (plik docx 230kb)

  1. Przez internet. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS złóż wniosek EZP w następujący sposób:

Instrukcja „Jak złożyć wniosek EZP o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce” (plik docx 675kb)

O czym musisz pamiętać, gdy korzystasz z konta bankowego przez internet

Pokaż swoim bliskim, jakie to proste!

Jeśli masz wśród swoich bliskich seniorów, zadbaj o ich bezpieczeństwo. Pokaż korzyści, jakie płyną z korzystania z internetu i bankowości elektronicznej. Wyjaśnij im, jak łatwo i bezpiecznie korzystać z nowych technologii.

Wykluczenie cyfrowe jest powszechne głównie wśród osób starszych. Brak wiedzy o usługach bankowych, brak świadomości, jakie korzyści one niosą, oraz brak umiejętności poruszania się po internecie powodują niechęć i strach szczególnie w zakresie bankowości elektronicznej.

Dlatego tak ważna jest edukacja i wprowadzenie swoich seniorów w wirtualny świat:

Materiały informacyjne:

Artykuły

Instrukcje wypełniania wniosków