Zbiórka sprzętu elektrycznego i elektronicznego
POMYŚL O ŚRODOWISKU - ODDAJ ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY
Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), wyrzucając elektrośmieci do śmietnika nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo.
Na pewno nie powinno się wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego prosto na śmietnik lub na składowisko. Dlaczego? Dlatego, że po pierwsze sprzęt ten jest bogatym źródłem surowców nadających się do powtórnego użycia, po drugie jest on odpadem niebezpiecznym zawierającym znaczne ilości ołowiu, rtęci, kadmu, chromu, berylu. Pierwiastki te mogą przedostawać się do wód gruntowych, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla zdrowia człowieka.
Umieszczanie zużytego sprzętu wraz z innymi odpadami powoduje, że znaczna ilość surowca wtórnego pod postacią metali, szkła i tworzywa sztucznego przepada bezpowrotnie, a przecież w skali roku są to tysiące ton surowców. Ponadto, zgodnie z ustawą za pozostawienie zużytego sprzętu w miejscu do tego nieprzeznaczonym, grozi kara grzywny do 5 000 zł. Zużytego sprzętu nie można umieszczać z innymi odpadami! Użytkownik sprzętu elektrycznego i elektronicznego przeznaczonego dla gospodarstw domowych, ma obowiązek oddać zużyty sprzęt do punktów zbiórki ZSEE.
Nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zobowiązuje duże sklepy, o powierzchni poświęconej sprzedaży sprzętu elektrycznego i elektronicznego przekraczającej 400 m kwadratowych, do nieodpłatnego przyjęcia małogabarytowego zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych (żaden z jego zewnętrznych wymiarów nie może przekraczać 25 cm), bez konieczności zakupu nowego urządzenia. Dotychczas nieodpłatny zwrot zużytego urządzenia możliwy był przy zakupie nowego urządzenia.
Czy wiesz, że? zawarta w świetlówkach rtęć to pierwiastek szkodliwy dla zdrowia. To dlatego tego typu lampy uznawane są za odpady niebezpieczne. Rtęć z pękniętej świetlówki (a tym grozi wyrzucenie do zwykłego kosza) przenika do środowiska np. zbiorników wodnych, a stamtąd do mózgów istot żywych (w tym ludzi) powodując zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
Zebrane w ten sposób baterie i akumulatory należy przekazać bezpośrednio do miejsc odbioru i punktów selektywnego zbierania odpadów, w tym do PSZOK, zlokalizowanego na terenie Gminy Mosina, przy ul. Sowinieckiej 6G, 62-050 Mosina (email: wywozy@pukmosina.pl, tel. 618132-321, w.41, 697-888-420).
Poniżej link do strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, pod którym dostępny jest rejestr przedsiębiorców prowadzących m. in. działalność w zakresie zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego:
http://rzseie.gios.gov.pl/szukaj_rzseie.php
Powyższe działania mają na celu wyeliminowanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego ze strumienia odpadów komunalnych, trafiających na lokalne wysypiska.