Komunikaty
Data opublikowania: 2023-07-13
Palący problem - nie zapalaj zniczy!
W związku z dużym zagrożeniem pożarowym lasu prosimy o niezapalanie zniczy przy miejscach pamięci, miejscach kultu lub grobach znajdujących się na terenie lasów.
Mając na uwadze bardzo duże zagrożenie pożarowe lasu oraz troskę o kompleksy leśne Nadleśnictwo Kostantynowo prosi o niezapalanie zniczy przy miejscach pamięci, miejscach kultu lub grobach znajdujących się na terenie lasów.
Jak mówi Wojciech Fabisiak - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Konstantynowo "Mimo dużego zagrożenia potencjalnym wybuchem pożaru do tej pory nie wydano zakazu wstępu do lasu. Chcielibyśmy zaapelować do wszytskich osób odwiedzających Nasze lasy o odpowiedzialność oraz informowanie odpowiednich służb o zauważonym w lesie lub jego okolicy pożarze."
Zdecydowana większość pożarów lasu, bo blisko 99% jest wynikiem działalności człowieka, a w tym:
- 48% pożarów wynika z nieostrożności osób dorosłych,
- aż 42% jest skutkiem celowych podpaleń.
"Pomimo okazyjnie pojawiających się opadów dno lasu jest bardzo suche. Nawet najmniejszy bodziec może zainicjować pożar i przerodzić się w żywioł trudny do okiełznania." - dodaje Mariusz Motycki specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przeciwpożarowej.







