Aktywna Trójka
Z myślą o aktywnym wypoczynku na świeżym powietrzu przez cały rok, z inicjatywy Gmin: Mosina, Puszczykowo, Komorniki i Stęszew, przy współpracy z WPN powstał projekt pn. „Aktywna Trójka” - trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym.
W ramach przeprowadzonych prac została wyznaczona sieć tras w formie zamkniętych pętli, przeznaczona do uprawiania nordic walking, biegania, a w zimie dla narciarstwa biegowego. Ta unikatowa w Wielkopolsce sieć ponad 55 km oznakowanych tras o różnej długości i stopniu trudności, poprowadzona jest po najciekawszych kulturowo i krajobrazowo miejscach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dodatkowym jej atutem jest lokalizacja, dostępność parkingów i miejsc wypoczynku na trasach oraz bliskość miasta Poznania, co sprawia, że Wielkopolski Park Narodowy może być miejscem atrakcyjnym zarówno na weekendowe wycieczki, jak i na codzienne treningi.
Na całym terenie objętym projektem znajdują się cztery pętle:
- mosińska (7,4 km),
- stęszewska (12,2 km),
- komornicka (10.1km)
- puszczykowska (20 km),
powiązane trzema łącznikami (5,7 km), dzięki czemu pętle można ze sobą łączyć i dowolnie wydłużać o kolejne kilometry w zależności od kondycji i zainteresowania. W ramach projektu zostały postawione elementy małej infrastruktury turystycznej, w tym tablice z mapą tras, pojawiło się oznakowanie pętli. Do dyspozycji użytkowników są także toalety typu toi toi. Wydano także mapę z opisami tras oraz w wersji do pobrania na stronach internetowych partnerów.
Serdecznie zapraszamy na inaugurację projektu „Aktywna Trójka” podczas imprezy biegowej „Pogoń za Wilkiem”, która odbędzie się 26 lipca br. Start na parkingu w Jeziorach od godziny 9:30. Na wspólnym stoisku wszystkich Partnerów „Aktywnej Trójki” będzie można pobrać mapy i wziąć udział w konkursach.
Partnerzy Projektu „Aktywna Trójka” składają podziękowania wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom, które były zaangażowane w przygotowanie i realizację całości. Ich wiedza, doświadczenie oraz wsparcie przyczyniło się do sfinalizowania tego przedsięwzięcia. Dziękujemy Dyrekcji, pracownikom i leśniczym Wielkopolskiego Parku Narodowego, OSIR w Mosinie i GOSIR w Komornikach oraz wszystkim pracownikom gmin. Głosami doradczymi przy projekcie były także osoby aktywnie związane ze sportem, turystyką i rekreacją, posiadające doswiadczenie w organizacji wielu imprez sportowo-rekreacyjnych, na co dzień uprawiające w/w trzy aktywności. Dziękujemy za konsultacje Puszczykowskiemu Towarzystwu Sportowemu, Towarzystwu Przyjaciół Lasu Koło Dąb oraz TKKF Pałuki.
Do zobaczenia na trasach!
DO POBRANIA