Relacje
Data opublikowania: 2022-11-28
Zaduszki organowe
W niedzielę, 6 listopada dzięki przychylności prezbitera proboszcza Adama Prozorowskiego w kościele pw. św. Mikołaja w Mosie odbyło się niecodzienne wydarzenie – Zaduszki Organowe według pomysłu Młodzieżowego Sejmu Rzeczpospolitej Mosińskiej. Dla wszystkich było ono okazją do duchowych przeżyć, a także udziału w uczcie słowa i dźwięku.
W programie mogliśmy usłyszeć 10 utworów o zróżnicowanym charakterze i przekroju epokowym – od Lacrimosy z Reqiem d-moll W.A Mozzarta, przez współczesnego kompozytora Jehan Alaina i jego Le jardin suspendu po wyjątkowy finał, czyli Toccatę i fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha. Na organach grał Maciej Kubacki.
Maciej Kubacki – z wykształcenia dyrygent, organista, akompaniator, nauczyciel i dyrektor Szkoły podstawowej w Puszczykowie. Ukończył Studium organistowskie i Szkołę Muzyczną im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach w klasie organów Justyny Posłusznej. W 2000 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu na kierunku muzyka kościelna, w klasie prof. Marka Gandeckiego (dyrygowanie) i prof. Elżbiety Karolak (organy). Pełnił funkcję organisty w Puszczykowie, Rogalinie i Mosinie. W 2009 objął stanowisko kapelmistrza w Mosińskiej Orkiestrze Dętej. Był laureatem 2 miejsca w ogólnopolskim konkursie dyrygenckim. Prowadził zespół wokalny Bel Canto. Koncertował w Polsce, Belgii i Niemczech. Autor i aranżer ponad 100 utworów chóralnych.
Pomiędzy częściami koncertu wspominaliśmy imiennie osoby, które w tym roku od nas odeszły. Nie obeszło się bisów poruszonej publiczności. Wydarzenie prowadziła Emilia Skrzypek, a pomagały jej, czytając fragmenty z Pisma Świętego: Zosia i Nina Żabiełowicz, Ela Lisiak, Natalia Kubica oraz Alicja Michalak.
Zaduszki opracowały i nadzorowały Beata Lenartowska-Nieckarz oraz Siostry Uczennice Krzyża reprezentowane w osobie Siostry Sary. Nic jednak nie zrobilibyśmy bez wsparcia pana organisty i kościelnego Mateusza Wieczorka.
Gorące podziękowania dla zaangażowanej młodzieży, harcerzy oraz osób i instytucji, które przyczyniły się do urzeczywistnienia koncertu i stworzyły tym samym niepowtarzalny charakter duchowy i wizualny. Wierzymy, że przez ponadczasowy charakter, wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz imprez w Gminie Mosina.
Wydarzenie finansowane były ze środków Gminy Mosina oraz programu Lokalnych Partnerstw PAFW Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce finansowanego ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Młodzieżowy Sejm Rzeczypospolitej Mosińskiej
Fot. Michał Kaczmarek