Zaproszenia
Data opublikowania: 2023-09-14
Zapraszamy na koncert (nie) zakazanych piosenek
Któż z nas nie zna takich piosenek jak „Pałacyk Michla”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, czy „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”? Śpiewane współcześnie przy ogniskach, czy na okolicznościowych spotkaniach, przywołują w myślach pamięć o dawnych, polskich bohaterach, walczących z okupantem także piosenką…
Stowarzyszenie SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie zaprasza na niecodzienne wydarzenie – „Śpiewamy (nie)zakazane piosenki”. Tytuł wydarzenia nawiązuje do dorocznego, warszawskiego koncertu z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, który stał się inspiracją przeniesienia tej inicjatywy na grunt lokalny. Na scenie Mosińskiego Ośrodka Kultury, z piosenką rekonstrukcyjną wystąpi warszawska Kapela Sztajer, która na warszawskiej Starówce podczas obchodów rocznic wybuchu powstania warszawskiego, gromadzi tłumy odbiorców! Koncertowi towarzyszyć będzie festiwal piosenki patriotycznej. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w castingu do zaśpiewania na festiwalowej scenie. Warunki udziału przedstawione zostały w regulaminie, który można pobrać tutaj -> https://tiny.pl/cdppx
Kapela Sztajer to grupa muzyków, młodych przyjaciół, a spoiwem tej przyjaźni jest miłość do folkloru i kultury Stolicy. Wychowując się w Warszawie, zafascynowani jej historią, charakterem, gwarą postanowili wskrzesić i podtrzymywać tradycje orkiestr podwórkowych. Od 2013 r., z odpowiednim sznytem i fasonem, z kaszkietem na głowie podróżują po stolicy z jej piosenką. Regularnie grają na ulicach Starego Miasta, gdzie wpisali się już w jego krajobraz. Często wzorem dawnych kapel, jeżdżą na Pragę, wchodzą w bramy Brzeskiej, Ząbkowskiej, i grają na podwórkach. Niejednokrotnie grali również w tramwajach, gdzie tworzy się niesamowita atmosfera, ludzie często przyłączają się do śpiewania, biją brawo, a tramwaj cofa się w czasie. Poprzez apaszowskie ballady, dźwięk harmoszki odbijający się od kamienic, podtrzymują unikalny charakter Warszawy. Żywo angażują się także w podtrzymywanie pamięci o bohaterach stolicy. Co roku, 1 sierpnia, dają koncert piosenek powstańczych i zakazanych na rogu pl. Zamkowego i Świętojańskiej. Jeżdżą także z wizytą koncertować w domach chorych weteranów Powstania Warszawskiego. Starają się zachować pamięć, podtrzymywać tradycje, ale przede wszystkim na nowo wpisać w krajobraz Warszawy uliczne orkiestry.
W repertuarze Kapeli są m.in. piosenki starej warszawy, piosenki wojenne i z Powstania Warszawskiego, a gra w składzie:
Krzysztof Godlewski – gitara, wokal
Juliusz Skirło – akordeon
Karol Lewandowski – banjo
Wojciech Kochański – mandola
Szymon Orliński – akordeon
Wojciech Sitek – skrzypce
1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, kilkunastoosobowa grupa rekonstruktorów historycznych Stowarzyszenia SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie dokonała przemarszu ulicami stolicy dla upamiętnienia bohaterów walczącej Warszawy. Przemarszowi patronowała uczestniczka Powstania Aleksandra Gniot-Niewęgłowska ps. „Oleńka”, mieszkanka Mosiny. Postanowiliśmy przenieść klimat tamtego marszu i tamtego wydarzenia do naszej Mosiny, by tuż przed rocznicą upadku powstania, śpiewając (nie)zakazane piosenki oddać hołd bohaterskim powstańcom. W powstaniu warszawskim udział wzięło około 1000 Wielkopolan.
Zapraszamy w sobotę 30 września o godz. 16.00, do Sali Reprezentacyjnej Mosińskiego Ośrodka Kultury, ul. Dworcowa 4. Wstęp wolny!
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Marsz po Niepodległą – od Rzeczypospolitej Mosińskiej do wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Burmistrz Gmina Mosina Dominik Michalak.
Partnerzy projektu: Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, Galeria Sztuki w Mosinie, Grupa Inicjatywna Baranówko Gib, Mosiński Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich - Zespół Szkół w Krośnie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Mosinie, Fundacja Niesiemy Nadzieję.
Patronat medialny: TVP3 Poznań, „Informator Mosiński”, „Filantrop naszych czasów”
Joanna Nowaczyk
Koordynator projektu