Jeziory - Muzeum Przyrodnicze
2 czerwca 1998 roku, w siedzibie Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach, otwarto Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny. W skład kompleksu edukacyjnego wchodzi Muzeum Przyrodnicze, Leśna Szkoła oraz cztery ścieżki dydaktyczne.
Muzeum Przyrodnicze
W 1952 roku, a więc 5 lat przed formalnym utworzeniem Wielkopolskiego Parku Narodowego, zostało otwarte Muzeum Przyrodnicze w Puszczykowie. Muzeum powstało z inicjatywy ówczesnego nadleśniczego Nadleśnictwa Ludwikowo – Gustawa Spławy-Neymana, leśniczego z Puszczykowa – Antoniego Wiśniewskiego oraz kierownika Zakładu Bioekologii Leśnej IBL w Warszawie – Józefa Kostyrko.
W 1998 roku, z uwagi na zły stan techniczny budynku muzeum w Puszczykowie, eksponaty przyrodnicze zostały przeniesione do siedziby Dyrekcji WPN w Jeziorach, gdzie w czterech salach przygotowano nową ekspozycję muzealną.
W pierwszej sali zwiedzający muzeum mogą obejrzeć mapę plastyczną Parku oraz zapoznać się z informacjami ogólnymi, jak: historia starań o utworzenie Parku, pomniki przyrody, ekosystemy. Szczególną uwagę poświęcono leśnym zbiorowiskom roślinnym.
W drugiej sali umieszczono w gablotach skały i minerały, a obok tablice dotyczące geologii oraz polodowcowej rzeźby terenu. W podświetlonych kasetonach przedstawiona została tematyka dotycząca jezior. Część sali przeznaczona dla najmłodszego odbiorcy ukazuje w postaci dioramy fragment lasu z jego mieszkańcami.
Trzecia sala poświęcona jest w całości zagadnieniom związanym z ornitologią. W gablotach przedstawiono ptaki oraz kolekcję jaj ptasich. Zwiedzający mogą zapoznać się również z rozmaitymi typami budek lęgowych
Czwarta sala ukazuje problematykę zwiazaną z entomologią. W bogatej kolekcji owadów wyróżnia się duży zbiór motyli.
W holu, barwne fotogramy ukazują wszystkie polskie parki narodowe oraz ich rozmieszczenie na mapie.
Leśna Szkoła
Leśna Szkoła działa w ramach Ośrodka Muzealno-Dydaktycznego WPN. Prowadzone są w niej zajęcia z młodzieżą szkolną. W trakcie czterogodzinnego programu edukacyjnego młodzież zapoznaje się z przyrodą Wielkopolskiego Parku Narodowego, poprzez gry i zabawy uczniowie poznają świat roślin i zwierząt Parku oraz nabywają podstawowe informacje na temat parków narodowych w Polsce. Uczestnicy zajęć mają też okazję wzięcia udziału w konkursach plastycznych oraz obejrzenia filmów o tematyce przyrodniczej.
Ścieżki dydaktyczne
Zadaniem ścieżek dydaktycznych jest przekazywanie wiedzy o przyrodzie i zjawiskach w niej zachodzących w nawiązaniu do konkretnych przykładów w terenie. W Wielkopolskim Parku Narodowym wyznaczono cztery ścieżki dydaktyczne: z Osowej Góry do Jezior, z Osowej Góry nad Jez. Budzyńskie, przy Ośrodku Muzealno-Dydaktycznym w Jeziorach oraz z Puszczykowa do Kątnika - tzw Nadwarciańska ścieżka dydaktyczna. Ścieżkę z Osowej Góry do Jezior, z Osowej Góry nad Jez. Budzyńskie oraz Nadwarciańską ścieżkę dydaktyczną można zwiedzać indywidualnie, korzystając z wydanych przez Park przewodników. Ścieżka przy Ośrodku Muzealno-Dydaktycznym przeznaczona jest do prowadzenia zajęć w ramach Leśnej Szkoły. Na poszczególnych przystankach poznajemy m. in.: pomniki przyrody, obszary ochrony ścisłej, formy polodowcowej rzeźby terenu.
Adres Muzeum Przyrodniczego:
62-050 Mosina, Jeziory, tel. (0-61) 89-82-323; e-mail: muzeum@wielkopolskipn.pl
OPŁATA ZA WSTĘP:
- bilet normalny - 10 zł/os
- bilet ulgowy - 5 zł/os
- bilet z Kartą Dużej Rodziny - 3 zł/os
MUZEUM JEST CZYNNE:
- Poniedziałek - piątek godz. 11:00-14:00
- Niedziele w godz. 10:00 - 17:00
MUZEUM JEST NIECZYNNE:
- w soboty, dni poświąteczne, 1 I, 6 I, 1 V, 3 V,15 VIII, 1 XI, 11 XI, 24 - 25 XII, Wielką Sobotę, pierwszy i drugi dzień Wielkanocy oraz Boże Ciało.
źródło: wielkopolskipn.pl